Zamknij

Opuść dom, damski bokserze. Policja otrzyma nowe uprawnienia

05:10, 11.07.2020 | JT
Skomentuj
REKLAMA

W życie weszła ustawa zmieniająca kodeks postępowania cywilnego. Od listopada policjant będzie miał prawo wydać nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawców domowej przemocy.

Do tej pory nie było to możliwe. Teraz taki nakaz wydany przez policjanta ma obowiązywać 14 dni. Na tym uprawnienia policji się nie kończą. Oprócz nakazu, o którym mowa, policja będzie mogła wydać na ten sam czas zakaz zbliżania się do mieszkania, w którym doszło do przemocy. Dwutygodniowy termin może być przedłużony przez sąd. Celem przyjętego rozwiązania jest szybkie izolowanie osoby stosującej przemoc w rodzinie, gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.

To spory krok naprzód. Do tej pory, co wynikało z doświadczeń policji, mieszkanie opuszczała z reguły ofiara. To ona szukała sobie innego, bezpiecznego kąta. Domowy oprawca zostawał na ogół tam, gdzie był, co było (i jest, bo nowe prawo wejdzie w życie od listopada) oczywistym absurdem.

Policjanci przechodzą szkolenia dotyczące nowych przepisów. Prowadzącymi są przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele Rzecznika Praw Dziecka oraz Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Co ciekawe, szkolenia prowadzone są zdalnie. Biorą w nich udział funkcjonariusze wszystkich policyjnych garnizonów.

(JT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA