Zamknij

Bergfest online. Relację na żywo możecie obejrzeć w internecie

17:03, 07.07.2020 | J.M.

Gdy zaczęła się pandemia koronawirusa wykreślono ją zupełnie z kalendarza imprez, ale teraz okazuje się, że coś udało się uratować. Z programu Barbórki w środku lata w tym roku będzie msza św. oraz uroczystości w Kunszcie.

Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę, 12 lipca. O godz. 11.30 zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich. O godz. 16 w parku Kunszt będą uroczystości upamiętniające 236. rocznicę odkrycia złóż srebrnonośnych w szybie Rudolphine i trzecią rocznicę wpisu tarnogórskich zabytków pogórniczych na listę UNESCO. Relację będzie można obejrzeć w internecie.

Skąd bergfesty?

Z początkiem roku 1784 na polecenie hrabiego Redena i Heinitza nakazano poszukiwań złóż rud srebronośnych w okolicach Tarnowskich Gór, którego górnictwo po wojnie 30-letniej zaczęło podupadać. Do epokowego w swoich skutkach odkrycia doszło 16 lipca 1784 roku w szybie Rudolphine na terenie dzisiejszym Bobrownik Śląskich. Tego samego roku założono w tym miejscu kopalnię Fryderyk, w której cztery lat później sprowadzono pierwszą maszynę parową. 32-calowa maszyna zbudowana w technologii Newcomena sprowadzona z Walii, aby odwadniać podziemia, zmieniła bieg historii, wywołując drugą rewolucję górniczą w Tarnowskich Górach, symbolicznie rozpoczynając także rewolucję przemysłową na europejskim kontynencie, dając zaczątek industrializacji Górnego Śląska. Tarnogórzanie nie byli z pewnością świadomi epokowości odkrycia Redena i Heinitza, ale mimo to na pamiątkę tamtych wydarzeń usypali w sąsiedztwie kopalni pamiątkowy kopiec, spotykając się przy nim co roku właśnie 16 lipca na bergfeście, czyli święcie górniczym. Działo się tak do początków XX wieku, kiedy tarnogórskie górnictwo zakończyło się wraz z zamknięciem kopalni Fryderyk.

 

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

dopisuarusielejedopisuarusieleje

2 0

proponuje zrobic wszystkie swieta podwojnie bedzeie wiecej kasy dla klalnow w kieckach 09:48, 08.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

***** ******** ***

1 0

***** *** 09:14, 11.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA