Zamknij
REKLAMA

Europejskie Dni Dziedzictwa: 725 lat Wieszowy. Co w programie?

15:21, 15.09.2020 | aj

W niedzielę, 20 września w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Wieszowie odbędzie się wydarzenie o nazwie "725 lat Wieszowy". Organizatorem jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego Koło w Wieszowie oraz Urząd Gminy Zbrosławice.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.30 od przemarszu pod kościół pw. Trójcy Świętej. O godz. 14 zaplanowano wykład z akcentem historycznym opisującym dzieje miejscowości na przestrzeni wieków, od założenia do chwili obecnej. O godz. 15.30 w świetlicy gminnej odbędzie się przedstawienie dorobku kulturalnego, społecznego i sportowego mieszkańców. Będzie można zobaczyć wizualizację w postaci pocztówek i starych zdjęć, występy artystyczne orkiestry parafialnej, dzieci, mniejszości niemieckiej. Zakończenie imprezy ok. godz. 18.

W ramach EDD sporo będzie się działo w okolicy. 20 września o godz. 11 i 13 odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. W programie: projekcja filmu "Chleb", prelekcja o szacunku do chleba, warsztaty formowania plecionek z ciasta chlebowego, lekcja w dawnej klasie szkolnej m.in. nauka pisania rysikiem na kamiennych tabliczkach, a także zwiedzanie wystawy stałej dotyczącej m.in. piekarnictwa i cukiernictwa, śląskich strojów rozbarskich czy historii nauczania. Liczba miejsc jest ograniczona. Wymagana rezerwacja na poszczególne godziny zwiedzania pod numerem tel.: 32-387-17-60 lub adresem e-mailowym: [email protected] 

Dzień wcześniej, 19 września w Pyskowicach odbędzie się plenerowa, rodzinna gra miejska "O czym szumią pyskowickie drzewa?". "Milczącymi strażnikami dziejów miasta od zawsze były dostojne drzewa. Te z nich, które przetrwały do czasów współczesnych to szczególne pomniki przyrody, które wiele widziały i znają niejedną historię. Były często mimowolnymi świadkami niejednej drogi życiowej" – piszą organizatorzy. Rejestracja uczestników od godz. 15. Przekazanie materiałów i zapoznanie z regulaminem gry odbędzie na płycie rynku w Pyskowicach.

W Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w namiocie na dziedzińcu będzie można obejrzeć koncerty na ekranie, filmy archiwalne, reportaże, prezentacje. W sobotę o godz. 19  w programie: koncert na ekranie – "A to Polska właśnie", kalendarium zespołu w latach 80. i w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Silesia" online – występ "Gran Ballet Folklorico Panama Fuerta Raza" z Panamy. W niedzielę o godz. 19 w programie m.in. występ on-line zespołu "KUD Caribrod z Serbii", koncert na ekranie - "Śląsk" w USA i Japonii, kalendarium zespołu w latach 90. 

 Dużo ciekawych wydarzeń będzie organizowanych m.in. w Katowicach, Rudzie Śląskiej i Bytomiu. Szczegóły na stronie internetowej EDD. 

[ZT]27857[/ZT]

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA