Zamknij
REKLAMA

Nakło Śląskie. Bajkowa wieża nabrała blasku. Co z remontem elewacji?

19:49, 06.06.2021 | E.K
REKLAMA

Pałacowa wieża w Nakle Śląskim wygląda jak nowa. Kiedy na nią dzisiaj patrzymy, łatwiej nam sobie wyobrazić, jak pałac mógłby wyglądać, gdyby dokończono remont elewacji.

Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk, znawca dziejów śląskiej arystokracji, wielokrotnie mówił o zabytku w Nakle Śląskim, że jest to najbardziej bajkowy pałac wybudowany przez rodzinę Donnersmarcków. To skojarzenie z pewnością bierze się między innymi z charakterystycznego wyglądu wieży. Teraz, po remoncie, łatwiej ją dostrzec, bo odcina się kolorem od reszty budowli. - Gdy przystępowano do prac remontowych, pojawiło się pytanie, na jaki kolor ją pomalować. Ustalono z konserwatorem zabytków, że kolor będzie taki, jaką ma najstarsza warstwa farby - mówi historyk.

Wieżą zachwycają się internauci:

"Wieża piękna, ale reszta elewacji jest w kiepskim stanie, wymaga takiej samej renowacji i na tym samym poziomie!"

"Rzeczywiście piękna. Niesamowicie prezentuje się  od strony Świerklańca".

"Wieża jak z bajek!"

Początkowo nakielski pałac miał być domem na wsi, jednak stał się główną siedzibą jednej z linii rodu. - Rodzina uciekła do Nakła Śląskiego z uprzemysłowionych i zanieczyszczonych Siemianowic - opowiada dr Kuzio-Podrucki. - Pałac był przebudowywany. Pod koniec XIX wieku na pewno podwyższona została wieża. Są dwie wersje mówiące o tym, dlaczego to zrobiono. Wg pierwszej, którą opowiadał mi książę Guidotto, hrabia chciał widzieć, czy nie jedzie do niego książę ze Świerklańca. Z kolei wg drugiej wersji, kiedy hrabia wybudował kościół, okazało się, że proboszcz ma wyższą wieżę od niego. Tak być nie mogło.

Wygląd nakielskiego pałacu jest odpowiedzią na panującą wówczas modę. - W drugiej połowie XIX wieku arystokraci byli zapatrzeni w przeszłość, stąd takie style jak: neoromański, neogotyk, neorenesans... W Nakle doskonale to widać, podobnie wygląda np. pałac w Kopicach - dodaje Kuzio-Podrucki.  

Po wojnie pałac stał się siedzibą szkoły rolniczej. Zanim przejął go powiat, były pomysły  sprzedania podupadającego zabytku. Próbowano zainteresować nim jeden z banków, pojawiła się też informacja, że kupno rozważa król popu Michael Jackson.

"Zamki i pałace stały się ostatnio w naszym kraju atrakcyjnym towarem. Już w 1997 r. Michael Jackson przysyłał do Polski swego prawnika na takie zakupy - pisała w 2010 roku w tygodniku Gość Niedzielny Barbara Gruszka-Zych. "Konserwatorzy zabytków zachęcali go do kupna pałacu w Lubiążu, ja pokazałem mu pałace w Brynku, Ornontowicach i Nakle" – opowiadał wtedy dziennikarce Adam Urbuś, szef Agencji Nieruchomości Historycznych "Be Happy".

Jak wiadomo, nic ze sprzedaży nie wyszło. Wnętrza zabytkowego obiektu wyremontowano kilka lat temu. Plany były i są daleko bardziej ambitne - dawny blask ma odzyskać przypałacowy park, na remont czekają piwnice, strych i elewacja pałacu. Od lat nie ma na to wszystko pieniędzy. Wieża, z której odpadały fragmenty tynku i cegły, została wyremontowane z budżetu powiatu, bo próby zdobycia pieniędzy ze źródeł zewnętrznych, nic nie dały. I chociaż radni powiatowi zgodzili się ratować wieżę (i przechodniów przed nieszczęśliwym wypadkiem), zanim o tym zdecydowali, jeszcze zdążyli się pokłócić. Poszło o to, że w remont wpakowano pieniądze, które miały być przeznaczone na dziurawe drogi. Czy jest więc szansa na to, by w końcu dokończyć remont "bajkowego" pałacu?

- Mam taką nadzieję. Są nowe fundusze unijne, liczę, że jest szansa na zdobycie pieniędzy - mówi Stanisław Torbus, członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego.

W 2019 roku roku szacowano, że na dokończenie prac potrzeba ponad 10 mln złotych. Najwięcej kosztowałaby elewacja wraz z instalacją odgromowa - blisko 3 mln 200 tys. zł. Przebudowa pałacu (chodzi o adaptacje strychu i piwnic) - prawie 2 mln 800 tys. zł. Pozostałe wydatki dotyczą rewitalizacji parku, odnowienia bramy, alejek, ogrodzenia.

Kilka dni temu na wieży zamontowano nowe tarcze zegarowe. W sumie cztery - po jednej z każdej strony 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

pięknie pięknie

4 0

wygląda 19:51, 06.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dyktator PowiatowyDyktator Powiatowy

0 4

Taa, zabrać kolejne półtora miliona z funduszu na remont dróg powiatowych i odpicować pałacyk... 22:30, 06.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BajkowyBajkowy

3 2

Wygląd . Od Świerklańca w słońcu jak wczoraj - jak z Disney .jako zabytek remontować i odświeżyć dla przyszłych pokoleń. Drogi nie sypać solą - nie będą dziurawe a ruch samochodowy ograniczyć do 20km w TG parkingi zlikwidować z centrum miasta . Miasto centrum TG...Wolne od samochodów. Spacer w pływa na zdrowie. 04:11, 07.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BullBull

0 5

Po remoncie sprzedać, będzie lepsza cena. Po co starostwu pałac i finansowe obciążenie. Pieniądze przeznaczyć na remonty dróg. Pałac w Rybnej też sprzedać. Jakiś Żyd od Morela nie będzie nam tu rządził. 09:07, 07.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

#bull#bull

2 0

Oddać ----rodzinie-Donnersmarck...i po kłopocie 🤣🤣🤣🤣to dobro wspólne - narodowe Śląskiej ziemi.. 11:29, 07.06.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%