Zamknij

Tarnowskie Góry. Dyrektor, proboszcz, burmistrz i dowódca pułku na jednym zdjęciu. Wspominamy Szkołę Górniczą

20:38, 24.11.2021 esp

Bohaterami kolejnego zdjęcia w naszym cyklu są ludzie – kadra nauczycielska i studenci Szkoły Górniczej w Tarnowskich Górach. Nie brakuje na nim i innych interesujących postaci.

– Szkoła Górnicza działała w latach 1803-1933, chociaż z przerwami, gdyż miała swe wzloty i upadki. Fotografia, wykonana prawdopodobnie pod koniec lat 20. XX wieku, utrwaliła cały szereg ważnych postaci w życiu szkoły – mówi Mariusz Gąsior z sekcji historycznej Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

 Kadra nauczycielska i studenci Szkoły Górniczej w Tarnowskich Górach. Fotografia, wykonana prawdopodobnie pod koniec lat 20. XX wieku. Fot. Archiwum SMZT

Na zdjęciu widzimy m.in. dyrektora placówki Feliksa Piestraka – siedzi w pierwszym rzędzie, ósmy od prawej. Prowadził również wykłady z miernictwa nadziemnego i rysunku sytuacyjnego. SMZT ma w swych zbiorach pamiętnik dyrektora Piestraka z lat 1932-1934.

Drugi od prawej stoi Adolf Kliszewicz (w czarnej futrzanej czapie), nauczyciel geometrii poglądowej, górnictwa, ekonomii ruchu kopalnianego i kilku innych przedmiotów. W środku pierwszego rzędu siedzi ks. Michał Lewek, proboszcz parafii pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła. W Szkole Górniczej uczył etyki i kwestii społecznych.

Mariusz Gąsior zwraca też uwagę na Jana Bondkowskiego, kierownika tarnogórskiego Komisariatu Plebiscytowego (w pierwszym rzędzie z imponującą siwą brodą), Leopolda Michatza, niemieckiego burmistrza miasta 1934 r. (obok Bondkowskiego, w cylindrze), płk. Kazimierza Żelisławskiego, dowódcę 3. Pułku Ułanów Śląskich (w mundurze, obok Michatza) oraz Antoniego Kamieńskiego, byłego ministra spraw wewnętrznych i dyrektora Huty Fryderyk w Strzybnicy (pierwszy rząd, siódmy od prawej, obok Piestraka). Fotografii tego ostatniego w Tarnowskich Górach zachowało się bardzo niewiele.

Szkoła do gmachu przy ul. K. Miarki 17 przeniosła się w 1892 r., dziś mieści się w nim Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Zdjęcie wykonano przed boczną fasadą od strony ul. Legionów.

Przedstawiciel SMZT dodaje, że i dziś w "Gastronomiku" można znaleźć ślady po Szkole Górniczej – na frontowych drzwiach są kuple - symbole górnicze, a w głównym holu wisi tablica upamiętniająca 33 absolwentów, poległych na frontach I wojny światowej.

[ZT]33615[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Studenci?Studenci?

2 0

Gęgę znów coś wymyślił... 22:45, 25.11.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Mariusz GąsiorMariusz Gąsior

0 2

Drogi kolego,

Rozumiem, że wydaje Ci się, że jesteś anonimowy. Lojalnie ostrzegam, że jeżeli masz zamiar dalej mnie tu obrażać, to poproszę Redakcję o twój adres IP. I pójdę z tym do właściwych organów.

Nie pozdrawiam. 17:31, 26.11.2021


PtyśPtyś

1 0

Ktoś tu kogoś straszy pójściem do właściwych organów. W dodatku kolegów szuka. Trzeba go serdecznie pozdrowić. Jacy studenci, co najwyżej uczniowie zawodówki, to nie była szkoła wyższa. 10:47, 02.12.2021


reo
0%