Zamknij

Dawne Tarnowskie Góry. Rozpoznajecie, kto jest na zdjęciu towarzystwa śpiewu im. Adama Mickiewicza?

19:33, 25.12.2021 | opr. esp
REKLAMA

Tym razem bohaterem naszego historycznego cyklu jest Towarzystwo Śpiewu im. Adama Mickiewicza w Tarnowskich Górach.

– Towarzystwo powstało w lipcu 1919 r. i działało bardzo prężnie do roku 1934. Udzielał się w nim szereg znanych tarnogórskich osobistości, m.in. założyciele Jan Bondkowski, Wincenty Zuber, Jan Talaga i dyrygent Jan Masarczyk. Wiemy, jak wyglądał Jan Bondkowski, więc wiadomo, że na zdjęciu go nie ma, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdują się na nim pozostałe trzy postaci. Może któryś z czytelników będzie nam w stanie pomóc w identyfikacji osób na zdjęciu? Będziemy bardzo wdzięczni – mówi Mariusz Gąsior ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, z którego zbiorów pochodzi fotografia.

Towarzystwo Śpiewu im. Adama Mickiewicza w Tarnowskich Górach. Zdjęcie wykonano przed nieistniejącym już gmachem loży wolnomularskiej i Domu Ludowego. Zrobił je tarnogórski fotograf Wojciech Pilarczyk, prawdopodobnie pod koniec lat 20. XX w.  Fot. Archiwum SMZT

Na zdjęciu widać też dwa dyplomy, które towarzystwo dostało w 1925 r.

Po prawej jest ten uzyskany w II Wszechpolskim Zjeździe Śpiewaczym w Poznaniu, po lewej - w konkursie Związku Śląskich Kół Śpiewaczych w Strzybnicy.

Zdjęcie wykonano przed nieistniejącym już gmachem loży wolnomularskiej i Domu Ludowego, gdzie dziś jest Tarnogórskie Centrum Kultury.

Zrobił je tarnogórski fotograf Wojciech Pilarczyk, prawdopodobnie pod koniec lat 20. XX wieku.

– Pilarczyk posiadał atelier fotograficzne przy ul. Piłsudskiego 8, które odkupił w 1922 r. od innego znanego fotografa z naszego miasta, Otto Reichego. Reiche wyemigrował z miasta po podziale Śląska w czerwcu 1922 r. Ciekawostką jest fakt, że u Wojciecha Pilarczyka terminował kolejny tarnogórski fotograf, Jan Melcer, którego studio prowadzi działalność do dziś – zauważa Mariusz Gąsior.

[ZT]34018[/ZT]

 

(opr. esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Else von BrischtElse von Brischt

5 1

Mein Onkel hat in diesem Chor gesungen. 23:08, 25.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMAZabawa niemowląt - zobacz ceny
0%