Zamknij

Burmistrz Tarnowskich Gór zaprosił dziennikarzy do kopalni pokazowej Bolesław Śmiały

20:33, 08.01.2022 | opr. esp
REKLAMA

Tym razem Mariusz Gąsior z sekcji historycznej Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wyszukał dla nas fotografię przedstawiającą nieznanego z imienia śląskiego dziennikarza podczas wizyty w podziemiach kopalni w Tarnowskich Górach.

Zdjęcie wykonano prawdopodobnie w okolicy szybu "Staszic"/"Adolph", który znajduje się na terenie Stacji Wodociągowej "Staszic". Autorem fotografii jest Czesław Datka, znany śląski fotograf.

Śląski dziennikarz w podziemiach kopalni w Tarnowskich Górach w 1936 r. Fot. Czesław Datka, ze zbiorów SMZT

– Zdjęcie wykonał podczas wizyty dziennikarzy w podziemiach tarnogórskich w listopadzie 1936 r. Reportażystów zaprosił burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes, który chciał w ten sposób rozreklamować powstającą wtedy podziemną trasę turystyczną w tzw. kopalni pokazowej "Bolesław Śmiały". Dziennikarzom towarzyszył szereg znanych tarnogórzan np. sztygar Karol Dewor, profesor Józef Piernikarczyk czy Alfons Kopia, pierwszy przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – mówi Mariusz Gąsior.

Dodaje, że w latach 1935-1939, gdy kopalnia turystyczna działała, zwiedziło ją około 5000 turystów. Wejście było w szybie "Staszic".

– Warto przy okazji wspomnieć postać Czesława Datki, wybitnego fotografa prasowego, pracującego w tym zawodzie w okresie międzywojennym. Z tego czasu zachowały się m.in. jego fotografie z pogrzebu Wojciecha Korfantego, których wykonał kilkaset. W 1939 r. ewakuował się przez Rumunię do Francji, a po jej upadku udało mu się dostać do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako oficjalny fotograf przy Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie – zauważa przedstawiciel SMZT.

Zarówno w Rumunii, jak też we Francji i Wielkiej Brytanii Czesław Datka dokumentował życie polskich uchodźców i żołnierzy.

Fotografował generała Władysława Sikorskiego i polski rząd na uchodźstwie, pancerniaków generała Stanisława Maczka i wielu innych.

W 1946 r. wrócił do Katowic, gdzie pracował w redakcji "Dziennika Zachodniego".

[ZT]34205[/ZT]

 

(opr. esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAZabawa niemowląt - zobacz ceny
0%