Zamknij

Herb na urzędzie z 200-letnią gwarancją. Wykonano go z porcelany bolesławskiej

20:24, 22.02.2022 aj

Mozaikowy herb jest ozdobą zabytkowego budynku urzędu gminy w Tworogu. Wykonano go z porcelany bolesławskiej, a proces powstania trwał aż 6 tygodni. Skomplikowane było też samo ustanowienie herbu. 

W tym roku mija 10 lat od wydania przez Komisję Heraldyczną pozytywnej opinii w sprawie herbu gminy Tworóg. O tym, że wcześniejszy herb był naprawdę tylko logo gminy, radni i władze dowiedzieli się w 2007 roku przy okazji załatwiania formalności związanych z gminną flagą. Komisja Heraldyczna stwierdziła, że herb widniejący na fladze nigdy nie był przez nią zatwierdzony. Sprawę trzeba było "wyprostować", udało się dopiero w 2012 roku, a w połowie 2013 roku herb i flagę zatwierdzili gminni radni.

Wzorem herbu Tworoga jest pieczęć z 1932 r. Na późnogotyckiej tarczy hiszpańskiej herbu widnieje zamek i skrzyżowane nad nim białe młotki. Zamek symbolizuje siedzibę dawnych właścicieli Tworoga, a młotki nawiązują do odkrywkowych kopalń żelaza, działających na terenie gminy. Flaga składa się z trzech pasów poziomych: górny zielony z godłem herbowym oraz pasami żółtym i niebieskim (barwy śląska).

Z porcelany bolesławskiej

Zatwierdzenie herbu zbiegło się w czasie z remontem zabytkowego budynku urzędu gminy. Herb, wykonany z porcelany bolesławskiej, zawisnął nad drzwiami wejściowymi. Wykonał go artysta plastyk z Bolesławca Mateusz Grobelny w technice mozaiki wypukłej. Skomplikowany proces powstania opisywał we wrześniu 2013 roku samorządowy "TWG Kurier". 

– Proces ulepienia herbu wraz z pocięciem na mniejsze elementy trwał dwa tygodnie. Elementy mozaiki schły kolejne dwa tygodnie. Proces przebiegał wolno aby nie dopuścić do powstania mikropęknięć obniżających jakość produktu. Po wysuszeniu elementy zostały ponumerowane i poddane procesowi wstępnej obróbki cieplnej, która trwała 40 godzin. Następnie zostały oszlifowane do odpowiednich rozmiarów – tłumaczył Mateusz Grobelny. 

Herb najpierw został wyklejony w jednym kawałku i rzeźbiony w formie wypukłej. Następnie został pocięty. Plastyk brał pod uwagę wielkość elementów oraz kierunek schnięcia. Musiał dobrać masę ceramiczną głównie pod kątem jej wytrzymałości na temperaturę. Dzięki temu mozaika jest odporna na warunki atmosferyczne.

Po doborze szkliw proces trwał jeszcze dwa tygodnie. Każdy element trzeba było oszklić oraz przygotować do ostatecznego utrwalania przez temperaturę. Wypalano je w temperaturze 1260 stopni Celsjusza przez 48 godzin. Potem elementy złożono, posklejano i po sześciu tygodniach herb był gotowy. 

Kolory mozaiki są nieco inne, niż oryginalnego herbu. Zdecydowały względy praktyczne, a nie estetyka. Chodziło o to, żeby mozaika była trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Herb znajduje się na wysokości 6 metrów nad wejściem do urzędu. Bardziej kontrastowe kolory wpływają na to, że jest bardziej widoczny. Mozaika otrzymała 200-letnią gwarancję. Jej kolorystyka współgra z nowymi barwami elewacji. 

Remont zabytkowego budynku

Herb był zwieńczeniem I etapu rewitalizacji zabytkowego budynku, w którym siedzibę ma urząd gminy. Prace kosztowały 830 tys. zł.

Nie obyło się bez niespodzianek i dodatkowych robót, za które zapłaciła gmina - 230 tys. zł. Był to m.in. remont drzwi wejściowych głównych i bocznych. Częściowo wymieniono też drewnianą konstrukcję dachu. Okazało się, że konstrukcja więźby dachowej jest bardziej zniszczona przez owady, niż przypuszczano. Odnowiono balustrady zewnętrzne przy wejściach bocznych i na balkonie, wykonano szpachlowanie ścian elewacji, w całości odbito i położono tynk cokołu zdobiony elementami sztukaterii. W II etapie uporządkowano otoczenie pałacu, wspólnie z firmą Tauron wykonano iluminację budynku, którą po zmroku i nocą można podziwiać do dziś.

 Za udostępnienie materiałów dotyczących herbu i remontu dziękuję redakcji "TWG Kurier". 

[ZT]34884[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

PikuśPikuś

1 0

Kto z młodziezy mieszkającej w Tworogu chociaz dwa razy spojrzał na ten herb (raz moze popatrzyli ale nie wszyscy) , starsi pewnie tez nie bo im to lotto. Ciekawe ile takie dzieło kosztowało i kto za sto albo za sto pięćdziesiąt lat bedzie o takim czymś pamietał. Do tego dodam- jak firme zamkną to gwarancja pojdzie do kosza. Na emaliowanej blasze też byłoby widoczne i chyba tansze. 20:39, 23.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Błędy w artykuleBłędy w artykule

8 0

W Bolesławcu (Bunzlau) nie produkowano i nie produkuje się porcelany, lecz wysokiej jakości kamionkę, zwaną od stuleci bunclokami. Glina z Bolesławca nie umożliwia produkcji porcelany, bo jest to glina kamionkowa.
Zatem herb nie jest z porcelany, lecz z kamionki i do tego nie "bolesławskiej", lecz bolesławieckiej. 12:09, 24.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GeslerowaGeslerowa

8 0

Znów jakieś odgrzewane kotlety, tyle że z patelni konkurencyjnego portalu. Do tego już 9-letnie. 15:58, 24.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%