Zamknij
REKLAMA

Dzieci buszowały w pałacowych piwnicach. Wspomnienia mieszkanki Kozłowej Góry z powojennych czasów

19:59, 07.05.2022 | esp
REKLAMA

Bohaterką dzisiejszego cyklu historycznego jest mieszkanka Kozłowej Góry Krystyna Patoń-Jończyk. To ona przekazała kolekcjonerowi Zbigniewowi Banasiowi archiwalne zdjęcia ze Świerklańca.

– Mieszkaliśmy niedaleko parku w Świerklańcu, przy 2-3-klasowej szkole. Często chodziliśmy do ruin starego zamku i do nowego zamku – wspomina dziś 83-letnia Krystyna Patoń-Jończyk.

Przy nieczynnej fontannie w parku w Świerklańcu. Ze zbiorów Z. Banasia

Opowiada też o trudnych czasach, kiedy na te tereny weszły wojska radzieckie. Żołnierze zajęli ich dom, ona i jej najbliżsi zostali na ulicy. Sąsiad dał im schronienie w stodole.

Pamięta, że nowy zamek rozbierano w drugiej połowie lat 50. XX wieku. Jej siostra dzięki temu poznała męża, pracował bowiem przy rozbiórce.

Dzieci najbardziej lubiły chodzić do zamkowej piwnicy. Czasem udało się też znaleźć coś ciekawego. Pani Krystyna zauważyła np. lalkę bez ręki. Ucieszyła się, bo w tych czasach nie mogła liczyć na kupno lalki. Z czasem same je sobie szyła. Jej siostra ma pałacowy uszkodzony kieliszek, wśród znalezisk była również malutka, kilkucentymetrowa szklana trumna – ze szlifowanego szkła, zdobiona połówkami wianuszków.

Spotkanie w świerklanieckim sadzie. Ze zbiorów Z. Banasia

Dziś nasza rozmówczyni mieszka w budynku domu kultury w Kozłowej Górze. Śmieje się, że kiedy miała w nim wystawy wystarczyło, że zeszła na dół. Na wystawach, nie tylko zresztą w MDK-u, można było zobaczyć jej rękodzieło. Tworzyła i tworzy m.in. haftowane i wyszywane obrazy, pudełka na prezenty, wianki. Była nagradzana w różnych konkursach.

Archiwalne zdjęcia ze Świerklańca przekazała kolekcjonerowi Zbigniewowi Banasiowi Krystyna Patoń-Jończyk.

[ZT]35848[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ja mysle ja mysle

0 0

., bardzo dobry cykl fotoreportazy , oby wiecej bo czas szybko ucieka a swiadkow coraz mniej , 07:29, 08.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%