Zamknij

Jak dobrze zadbać o cerę przed snem i w nocy? Radzi kosmetyczka Zenia Froniewska

12:12, 30.08.2020 aj Aktualizacja: 13:15, 30.08.2020
Skomentuj Fot. Archiwum prywatne Fot. Archiwum prywatne

Jakie błędy popełniamy w pielęgnacji cery przed snem? Jak ich uniknąć? Czy spanie na boku sprzyja tworzeniu się zmarszczek? I czy musimy z niego rezygnować? Opowiada kosmetyczka Zenia Froniewska. 

Sen to darmowy i najlepszy kosmetyk. To nie slogan reklamowy, ale znany od wieków fakt, o czym każda kobieta miała okazję się przekonać. Skutki nieprzespanej nocy widać na twarzy od razu. Jeśli borykamy się z bezsennością albo częstym brakiem regularnego i długiego snu, cerze nie pomogą nawet najdroższe specyfiki. Podczas snu organizm się regeneruje, odpoczywa, znikają oznaki przemęczenia. Wieczorem warto zadbać o prawidłową pielęgnację, a wtedy efekty przespanej nocy będą jeszcze bardziej spektakularne. 

Kosmetyczka Zenia Froniewska z salonu Patio Urody zauważa, że zwykle używamy zbyt tłustych kosmetyków i nakładamy ich stanowczo za dużo. Nie usuwamy ich nadmiaru, od razu kładziemy się spać. W efekcie krem wsiąka w poszewkę, a nie w skórę. – Nocna pielęgnacja jest ważna, ponieważ preparat ma wtedy większą możliwość regeneracji naskórka. Podstawowa zasada: krem nakładajmy co najmniej 15 minut przed snem. Niekoniecznie musi być tłusty i ciężki, w wielu przypadkach doskonale sprawdzą się odżywcze ampułki lub kremy głęboko nawilżające – stwierdza. Warto regularnie stosować maseczki odżywcze na noc, których nie trzeba spłukiwać. I podstawowa zasada – nigdy nie kładziemy się spać w makijażu!

Zenia Froniewska poleca opaski na oczy. Stosowało je nasze babcie, dziś popularne są w czasie długich lotów samolotem. Zasypianie w nich wymaga przyzwyczajenia, ale może okazać się opłacalne dla urody i samopoczucia. Po pierwsze, przydają się podczas popołudniowych drzemek i ułatwiają zapadanie w sen. Po drugie, zapobiegają niepotrzebnym załamaniom skóry wokół oczu. 

Precz z pidżamą

W pidżamach i nocnej bieliźnie można przebierać, ale najzdrowiej spać.... nago. – Ciało ma wtedy możliwość całkowitego relaksu, spada poziom hormonu stresu, co sprzyja np. odchudzaniu, ponieważ nie budzimy się głodni. Zapakowane w piżamę ciało poci się, a to sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego polecane jest spanie w stroju Ewy lub Adama. Skóra lepiej oddycha, sen jest zdrowszy, a my wstajemy wypoczęci i piękniejsi – zwraca uwagę kosmetyczka.

Duże znaczenie dla urody i jakości snu ma poduszka. Kiedyś zalecano kobietom spanie na wałeczku podłożonym pod szyję. Było to bardzo niewygodne, ale miało sens: wałek zapobiegał odgniataniu się twarzy. – Podczas na przykład marszczenia brwi po jakimś czasie pojawia się trwałe zagięcie zwane zmarszczką mimiczną. W ten sam sposób powstają zmarszczki nocne. Śpiąc na boku z przyciśniętym policzkiem bardzo szybko nastąpi w tym miejscu załamanie skóry. Szczególnie wrażliwa jest szyja. W nocy dodatkowo skóra się poci, gruczoły pracują intensywniej, co sprzyja zlepianiu się fałdek skórnych, zwłaszcza, gdy na noc używamy zbyt ciężkich kosmetyków – tłumaczy Zenia Froniewska. 

Radzi, żeby dobrze dobrać poduszkę. Przy jej wyborze kierujmy się pozycją, w jakiej lubimy spać. Jeśli ktoś preferuje spanie na boku, nie musi zmieniać przyzwyczajeń. – Dla wygody i urody można wybrać np. specjalną poduszkę do spania na boku. Jest wypełniona specjalnymi granulkami nasączonymi roślinnym kwasem hialuronowym. Dzięki temu umożliwia jednocześnie zdrowy sen i nawilżenie skóry twarzy – mówi. Dla śpiących na plecach i ruchliwych podczas snu idealna będzie ergonomiczna poduszka dostosowująca się do wygięcia szyi i barków. – A jedną z nowości jest wygodna, podłużna poduszka typu "idealny facet", do układania wzdłuż ciała, na której można położyć nogę i rękę – śmieje się. 

Jak efektywnie spać?

1. Sypialnia powinna być wywietrzona, a temperatura w niej nie wyższa niż 22 stopnie Celsjusza.

2. Na stoliku nocnym dobrze mieć szklankę wody.

3. Unikajmy używania telefonu przed snem, przywróćmy do łask stary, dobry budzik.

4. Ostatni, lekkostrawny posiłek najlepiej zjeść ok. 2 h przed snem.

5. Zrezygnujmy z długiej gorącej kąpieli na rzecz letniego prysznicu.

6. Przed snem warto wyciszyć się, zapomnieć o problemach i skupić na przyjemnych wydarzeniach.

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

karotkakarotka

1 0

Na noc najfajniejsze sa malo tluste kremy co by nie narazac wlosow i poduszek i dobrzec wchlaniac. 11:51, 09.09.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

nananana

0 0

to sa wgl takie? Bo dotychczas co nie kupilam to tlusty i czesto zapychajacy skore... 10:07, 23.09.2020


mirabelamirabela

1 0

nana, to mzoe zoabcz sobie richevon> On ma dobre dzialanie i nie jest w ogole tlusty 14:27, 06.10.2020


beciulabeciula

0 0

o, ja tez go mialam i sie milo rozczarowalam nim, zwlaszcza ze to nieznana marka a zrobil mi naprawde fajny efekt napiecia skory 08:38, 17.11.2020


reo
0%