Zamknij

Polska egzotyczna

14:26, 19.07.2020 | J.M.
Skomentuj Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku. Fot. Jarosław Myśliwski
REKLAMA

Rozbestwiliśmy się w ostatnich latach i oglądając zdjęcia znajomych na Facebooku, trudno wymienić miejsce w promieniu dwóch tysięcy kilometrów, gdzie ich jeszcze nie było. Nawet besuch u rodziny w Westfalii czy na Bajerach, kiedyś długo wyczekiwany, przegrywa z Dubajem, Maltą czy Cyprem, gdzie w dwie godziny doleci Wizzair. Ale nie w tym roku. Teraz turystyczne destynacje uległy drastycznemu skróceniu.

"Opactwo cysterskie z 1179 roku zapiera dech w piersi. Pojedźcie tam koniecznie" - czytam o Wąchocku na profilu znajomej. Wcześniej seria urokliwych zdjęć z Podlasia. Widać, że osoba inteligentna, wymaga od życia większych doznań niż smak karczku z grilla. 

Ustka też ma wzięcie. "Jest tam fantastyczny zespół bunkrów Blüchera. Co za technika! I pomyśleć, że wymyślili to prawie 100 lat temu. Kupiłem książkę, jak doczytam, to ci pożyczę" – opowiada jeden z moich krewnych.

"To jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków tego dużego miasta ze względu na liczne nabrzeża, szumiące jazy wodne, zieleń i Wenecję Bydgoską. Bydgoszcz nas zachwyciła, koniecznie to miasto odwiedźcie" – poleca inna znajoma, która wcześniej wrzuciła fotkę z Muzeum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Co dzień to kto inny donosi o swoich odkryciach geograficzno-estetycznych z Polski. Jeszcze rok temu, gdyby ktoś mi powiedział, że obywatele tego kraju będą z taką pasją zwiedzać jego zakątki, nie uwierzyłbym.

Mam w domu przewodnik Grzegorza Rąkowskiego "Polska egzotyczna". Kupiony w latach 90. był inspiracją do niejednej fantastycznej wycieczki, dopóki przekraczanie granic przestało być problemem, a wyjazd do Włoch czy Wielkiej Brytanii nie groził bankructwem. Przyszedł czas, żeby odkurzyć "Polskę egzotyczną" i poszukać w niej inspiracji.

(J.M.)

Redaktor naczelny „Gwarka”, związany z tygodnikiem od 22 lat. Wcześniej dziennikarz „Trybuny Śląskiej” i radia „TOP”.

Jarosław Myśliwski

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

LukiLuki

0 3

Najlepiej chodzić na pielgrzymki, świętoszku! 11:58, 21.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA