Zamknij

Nie ma jak u mamy? Coraz więcej młodych Polaków nie stać na własne mieszkanie

19:53, 11.03.2021 J.M
Skomentuj Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Coraz więcej młodych Polaków nie stać na własne mieszkanie. Tak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Pokolenie gniazdowników w Polsce", który ukazał się w połowie lutego.

W Tarnowskich Górach ma zostać wybudowane około 120 mieszkań z wspieranego przez rząd programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Co to zmieni?   "W 2018 roku więcej niż co trzecia osoba (36%) w wieku od 25 do 34 lat w Polsce mieszkała z rodzicami i nie założyła własnej rodziny, tym samym zaliczając się do populacji tzw. gniazdowników" – podano w raporcie. Z Europejskich badań warunków życia ludności,  gdzie zastosowano prawdopodobnie inną metodologię, wynika, że młodych Polaków, którzy nie wyprowadzili się od rodziców, jest jeszcze więcej.

"Poziom zjawiska gniazdownictwa w Polsce jest znacznie wyższy od średniej dla Unii Europejskiej, która w 2018 roku wyniosła 28,6%. W porównaniu z 2005 rokiem odsetek osób w analizowanej grupie wieku, które mieszkały ze swoimi rodzicami, wzrósł w Polsce o blisko 9 p. proc. W Unii Europejskiej w latach 2011-2018 skala występowania zjawiska utrzymywała się na stabilnym poziomie nieznacznie przekraczającym 28%" – podaje GUS.

Populacja gniazdowników nie obejmuje osób rozwiedzionych oraz wdowców. Są w niej osoby, które pozostały z rodzicami ze względu na opiekę nad nimi. To zrozumiałe. Natomiast przygnębiające jest to, że głównym problemem w ekonomicznym usamodzielnieniu się osób młodych nie jest świadomy wybór, ale za niskie dochody. Dwóch na trzech gniazdowników pracuje, ale zarabia za mało, by założyć samodzielne gospodarstwo domowe. Jak wynika z danych, 60% gniazdowników nie posiadało żadnego dochodu lub osiągało średni miesięczny dochód poniżej stawki minimalnej, która w 2018 roku wynosiła 2100 zł.

Kiedy mniej więcej 25 lat temu pisałem o problemach z mieszkaniami w Tarnowskich Górach, ówczesny naczelnik wydziału komunalnego Michał Lesik powiedział, że to nieprawda, że w mieście brakuje mieszkań. – Są, ale ludzi na nie nie stać – stwierdził. Czy coś od tego czasu zmieniło się na lepsze?

To 120 nowych mieszkań pomoże niektórym znaleźć dach nad głową, ale jeszcze bardziej uzależni ich od pomocy państwa, na którą pieniądze są wydzierane podatnikom. Jak pokazuje przykład choćby Rumunii, najlepszym sposobem na obniżenie cen jest cięcie stawek podatku, np VAT. Taki projekt złożono w ubiegłym roku w polskim sejmie. Nie znalazł uznania polskiego rządu.

[ZT]30061[/ZT]

 

(J.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Bardzo dobraBardzo dobra

0 1

Zmiana 08:10, 15.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

..

1 1

Panie Jarosławie słyszał pan o powiedzeniu że istnieje małe kłamstwo duże kłamstwo i statystyka. Nie można statystyki podawać gdy różne społeczeństwa w Europie mają różne zapatrywania na własne M. U nas dominuje model mieszkań czy domów własnościowym więc młodzi mieszkają z rodzicami i zbierają na wkład własny do kredytu. Zupełnie odwrotnie jest za odrą gdzie dominuje system mieszkań na wynajem i młodzi już po podjęciu pierwszej pracy mogą sobie coś wynająć. Generalnie dalej jest duża przepaść między starą unią a nowymi członkami w zasobach mieszkaniowych i finansowych więc jak można porównywać różne społeczeństwa z rożnymi możliwościami w tym zakresie. I na koniec jest taki naród jak Włosi którzy mają zasoby finansowe i mieszkaniowe na własne M a mimo to 40 latek mieszkający u rodziców to u nich nic dziwnego. No bo która żona czy kochanka tak dobrze gotuje jak mamusia.
ps.
A tu porada jak pozbyć się trutnia:
https://www.wprost.pl/swiat/10126788/30-latek-nie-pracowal-i-nie-chcial-sie-wyprowadzic-rodzice-podali-go-do-sadu.html 16:32, 26.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%