Zamknij

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie PPOŻ z ochrony przeciwpożarowej?

08:06, 13.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:08, 13.06.2022
Zapoznanie z przepisami BHP i przeciwpożarowymi pozwala na bezpieczną i odpowiedzialną pracę. Szkolenie PPOŻ zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kierowane jest do wszystkich pracowników i grup zawodowych. W zakładzie pracy musi być wyznaczony przynajmniej jeden pracownik, który będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo i będzie prowadził szkolenia dla innych pracowników.

Samo słowo PPOŻ jest skrótem od określenia przepisów przeciwpożarowych. Szkolenia przeciwpożarowe mają na celu zapoznanie pracowników z: 
  • zasadami bezpieczeństwa;
     
  • higieny pracy;
     
  • postępowania w sytuacji pojawienia się ognia;
     
  • umiejętnościami sprawnego zapobiegania pożarom. 
W trakcie szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej można nauczyć się praktycznej obsługi gaśnicy i innych przydatnych narzędzi. Warto wiedzieć, że właściwe zachowanie w momencie ryzyka zagrożenia ogniem może pomóc uchronić przed zniszczeniami miejsca pracy, pracowników i mienie. Szkolenia PPOŻ mogą także pomóc w sprawnym korzystaniu z urządzeń przeciwpożarowych. Zapoznanie z ochroną przeciwpożarową może być przeprowadzone jako część na szkoleniu BHP, choć z reguły jest wtedy mniej szczegółowe. Usługi sprzątania po pożarach - https://www.kastelnik.pl/sprzatanie-po-pozarze/

Etapy instruktażu przeciwpożarowego

Podstawa prawna narzuca jasno konieczność wykonania szkoleń PPOŻ, którą to pracodawcy muszą uwzględnić. Przepisy nie określają jednak, jak taki instruktaż ma przebiegać, dlatego w tym zakresie pozostaje dość duża dowolność.

Przebieg szkolenia przeciwpożarowego może mieć formę spotkania i prelekcji, a także instruktażu, kursu albo samokształcenia kierowanego. Podstawą instruktażu PPOŻ jest przedstawienie materiałów szkoleniowych i dokładne zapoznanie z nimi. Szkolenie składa się etapu zapoznania z teorią i nauki wdrażania ich w praktyce. Pierwszy z etapów instruktażu to wprowadzające szkolenie z zakresu PPOŻ, które powinni odbyć wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy. Wówczas prezentowane są wszystkie potencjalne niebezpieczeństwa związane z zagrożeniem pożarowym, z jakimi pracownik może zetknąć się w miejscu pracy oraz prezentowana jest prawidłowa technika pożarnictwa, czyli obsługa gaśnic. Czasami także odbywają się spotkania z oglądaniem prezentacji z przykładowymi sytuacjami zagrożenia i sposobem postępowania. Trzeci etap dedykowany jest osobom, które w pracy są szczególnie narażone na materiały łatwopalne i ryzyko wystąpienia pożaru. Tacy pracownicy odbywają szczegółowe spotkania zarówno z zakresu znajomości przepisów, jak i praktyczne porady, jak postępować w razie niebezpieczeństwa.
 

Instruktaż PPOŻ, a ustawa o ochronie przeciwpożarowej

Podstawa prawna, która określa wymóg przeprowadzania szkoleń PPOŻ to ustawa o ochronie przeciwpożarowej z 24 sierpnia 1991 roku. Przepisy te nakazują pracodawcy przeprowadzać albo zlecać systematyczne szkolenia z ochrony przeciwpożarowej. Oprócz tego podstawa prawna zakłada, że jego obowiązkiem jest zapewnienie takich kwestii, jak:

  • zagwarantowanie, by w miejscu pracy znalazły się sprawne urządzenia przeciwpożarowe, a także systematycznej ich regularnego przeglądu;
  • określenia dróg ewakuacyjnych niezbędnych w sytuacji zagrożenia;
  • nakreślenie zasady zachowania dla pracowników w sytuacji pożaru;
  • zapoznanie pracowników z zasadami z zakresu ochrony PPOŻ w praktyce i teorii.

Osoby uprawnione do prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej

Warto wiedzieć, że nie każdy może prowadzić preelekcje z zakresu ochrony PPOŻ. Szkolenia przeciwpożarowe może prowadzić powołany do tego celu inspektor PPOŻ. Takie stanowisko może objąć osoba posiadająca stopień technika pożarnictwa lub inżynier pożarnictwa. W każdym przedsiębiorstwie musi być zatrudniona przynajmniej jedna osoba, która będzie odpowiadać za przygotowanie innych pracowników do sytuacji zagrożenia pożarami. Obowiązkiem pracodawców jest przyjęcie takiej osoby, która posiada wymagane kwalifikacje do przekazywania pracownikom wiedzy i będzie prowadzić zajęcia z zakresu PPOŻ. 

Częstą praktyką jest łączenie szkolenia BHP ze szkoleniem PPOŻ, stąd też nasuwać się może pytanie, czy specjalista od szkoleń BHP może prowadzić szkolenie przeciwpożarowe? Tak, pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji do nauczania o przepisach związanych zakresem ochrony PPOŻ. Oprócz szkolenia pracowników inspektor PPOŻ musi też czuwać nad prawidłową funkcjonalnością wszystkich narzędzi przeciwpożarowych, układać zarysy procedur ewakuacyjnych w razie wybuchu ognia oraz przedstawiać pracodawcom wskazówki dotyczące organizacji szkoleń i doboru maszyn.

Ochrona PPOŻ w zakładzie pracy. Obowiązkowe zapoznanie pracowników z przepisami przeciwpożarowymi

Jak już wspominaliśmy, każdy pracodawca musi zadbać o naukę pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Seminaria te powinny być w szczególności rozbudowane dla grup zawodowych, którym na co dzień towarzyszy środowisko bardziej narażone na wystąpienie pożarów. Ta grupa uczestników szkolenia podlega pod obowiązkowy udział w podstawowej formie szkolenia. Z kolei dla grup zawodowych mających w pracy kontakt z materiałami łatwopalnymi przewidziane jest specjalne szkolenie z zakres ochrony przeciwpożarowej. Po zakończonym kursie każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie potwierdzające zdobycie wymaganej wiedzy. Warto dodać, że obowiązki pracodawcy to nie tylko przeprowadzenie lub zlecenie szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowe, ale też samodzielne odbycie takich zajęć.

Na szkoleniach PPOŻ pracownicy powinni poznać reguły, zgodnie z którymi ogień rozprzestrzenia się po pomieszczeniach oraz poznać miejsce trzymania gaśnic. Właściwe przygotowanie do ryzykownych sytuacji zmniejsza zagrożenie poważnych zniszczeń w budynku w wyniku pożarów i pozwala na skuteczne zapobieganie takim sytuacjom.

Czy jednoosobowa firma sprzątająca też musi przeprowadzić szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej?

Czy każdy przedsiębiorca musi realizować szkolenie z przepisów pożarowych? Odpowiedź brzmi: nie. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie musi tego robić do momentu, aż zatrudni pracowników. Dla zobrazowania, w momencie, gdy przedsiębiorca posiada firmę i wynajmuje lokal to wtedy osoba wynajmująca mu to biuro, powinna zadbać o spełnienie przesłanek zawartych w przepisach BHP.
Warto pamiętać, że bezpieczeństwo w pracy jest kluczowa sprawa, która powinna być pierwszorzędna. Jeśli jednak odpowiednia wiedza i przygotowanie nie wystarczą i pojawi się pożar w budynku, warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Technicy z firmy Kastelnik już od blisko 10 lat wykonują usuwanie szkód po pożarach i eliminują groźne toksyny z pomieszczeń biurowych i hal przemysłowych. Obowiązki związane z przywracaniem porządku w biurze po pożarze najlepiej zostawić fachowcom, którzy znają się na rzeczy i stosują innowacyjne technologie, takie jak czyszczenie suchym lodem i ozonowanie pomieszczeń. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%