Zamknij
REKLAMA

Praktyczne lampy do kuchni – jak wybrać?

14:48, 01.08.2022 | materiał partnera

Wybierając lampy do kuchni, nie spiesz się. Pamiętaj, jest to jedno z pomieszczeń, w których spędzasz dużo czasu - czy to samotnie, czy rozmawiając z członkami rodziny. Dopiero planujesz jego lokalizację i nie wiesz, jakie nowoczesne oświetlenie powinno być w Twojej lokalizacji? Polecamy jakie światła w kuchni działają w różnych miejscach - nad stołem, nad blatem czy nad wyspą.

kinkiety na wysięgniku

kinkiety na wysięgniku

Lampy do kuchni nad stół

Lampa wisząca nad kuchennym stołem to absolutny „must have” do tego pomieszczenia. Nieważne, czy przygotowujesz jedzenie w tym miejscu, czy siadasz z rodziną do wspólnego posiłku - musisz oświetlić przestrzeń. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jednym z nich jest wysokość, na której pojawia się wiszący klosz. Jeśli zależy Ci na funkcjonalności, optymalna odległość od stołu to około 55-60 cm. Zawieś je trochę wyżej, a uzyskasz efekt dekoracyjny. W takim przypadku umieść klosz światła jadalni około 75-90 cm nad blatem.

Również plafony umiejscowione w kuchni nad stołem mogą bardzo różnić się w zależności od zainstalowanego systemu padania światła oraz jego oprawy. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj pełna góra z delikatną szklaną pokrywką na dole. Dlatego nowoczesne lampy zapewniają dobre rozchodzenie się światła.

Dla prawidłowego doboru oświetlenia w jadalni należy wziąć pod uwagę jego wielkość i formę. Powszechnie uważa się, że okrągły blat stołu wymusza pojawienie się tego samego kształtu oświetlenia. Oznacza to również, że kwadratowa zawieszka jest najlepszym rozwiązaniem nad prostokątnym lub kwadratowym blatem. Równie ważna jest ich prawidłowa liczba. Jeśli stół jest długi i przeznaczony dla kilku osób, to nad nim powinno pojawić się kilka punktów świetlnych. Najlepiej, jeśli klosze są takie same oraz zamontowane w nich żarówki również są tego samego odcienia - zapewni to harmonię w pomieszczeniu. Jeśli jednak cenisz luksus, możesz bawić się stylem, formą i kolorem. Wybór lamp kuchennych na rynku jest ogromny i każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.

Nowoczesne lampy wiszące

Nowoczesne lampy wiszące

Lampy nad kuchenną wyspę

W sieci znajdziesz wiele aranżacji i inspiracji, w których Lampy wiszące montowane są nad kuchenną wyspą. Jest to jednak jedno z wielu rozwiązań i możliwości oświetlenia kuchennego obszaru roboczego, jakim jest wyspa lub inny blat. Rozwiązania takie jak:

  • Lampy ścienne i lampy sufitowe na regulowanych ramionach,
  • Reflektory sufitowe, które mogą zmieniać kierunek światła,

Najpopularniejsza wyspa kuchenna ma kształt prostokąta. W takim przypadku możesz umieścić lampy wiszące wzdłuż całego blatu. Jednocześnie warto pamiętać, że w tym przypadku możesz bardzo swobodnie korzystać ze stołu. Jej centralnym punktem może być nowoczesne oświetlenie, które znajdzie się nad wyspą kuchenną, które przyciągnie wzrok każdego, kto wejdzie do Twojego domu.

Światła nad wyspą powinny być wyposażone w wyższe klosze. W takim przypadku optymalna odległość od blatu to około 80-90 cm. Nawet najbardziej nietypowe formy nie przytłoczą całej aranżacji kuchni. Jednocześnie żaden z Twoich gości nie przejdzie obok nich obojętnie.

Lampa do jadalni

Lampa do jadalni

Oświetlenie nad blatem kuchennym

Blat kuchenny to bardzo ważny obszar, który wymaga przemyślanego oświetlenia. Większość czynności wykonujemy przy nim, a nasz wzrok męczy się, gdy nie ma wystarczającej ilości światła. Dostarczanie światła może być naturalne - z okien lub sztuczne - oświetlenie elektryczne.

Chyba wszyscy to nieraz zauważyliśmy, że centralne oświetlenie nie docierała do naszego blatu, ponieważ zakryliśmy go naszym ciałem, dlatego potrzebne dodatkowe oświetlenie, które nie koliduje z miejscem, w którym stoimy podczas pracy przy blacie. Właściwe oświetlenie wewnętrzne pozytywnie wpływa na samopoczucie i produktywność członków rodziny. Nie możemy jednak zapominać, że dobrze dobrane oświetlenie musi również współgrać z charakterem i aranżacją wnętrza. Jeśli chcesz lepiej poznać wskazówki, które pomogą ci się odnaleźć w szerokiej ofercie sklepu z nowoczesnym oświetleniem zobacz bogatą ofertę sklepu z oświetleniem Artera.

kinkiety na wysięgniku

kinkiety na wysięgniku

Przy wyborze oświetlenia ważny jest kolor i materiał blatu. Jasny blat ma to do siebie, że odbijają większość światła, więc nie musisz używać bardzo jasnych świateł, takich jak przy ciemnym blacie kuchennym. Jeśli mamy blat kamienny lub szklany, czyli taki o błyszczącej powierzchni, należy zwrócić uwagę na to, aby blat nie odbijał punktu świetlnego reflektora LED. W takim przypadku warto wybrać oprawy mleczne.

Zdecydowanie najwięcej możliwości zyskują właściciele blatów, nad którymi nie znajduje się żadna przesłaniająca zabudowa. Można zamontować lampy sufitowe, oświetlenie punktowe, lampy wiszące czy nawet kinkiety. Zawsze jednak pamiętaj o ich odpowiedniej liczbie.

nowoczesne oświetlenia

nowoczesne oświetlenia

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%