Zamknij

Jednorodzinny dom bez pozwolenia na budowę – czy warto?

15:09, 01.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:09, 01.08.2022

3 stycznia 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące stawiania domów na zgłoszenie. Zmiany związane z Polskim Ładem były szeroko dyskutowane w gronach eksperckich. Deweloperzy protestowali, rząd się upierał, w końcu nowa ustawa weszła w życie. Co to oznacza dla inwestorów? Sporo ułatwień i tylko jedno małe utrudnienie. Jeśli chcesz wybudować własny dom bez pozwolenia, właśnie teraz jest na to najlepszy moment.

Zobacz, co przemawia za postawieniem domu na zgłoszenie prócz tego, że ceny ziemi będą tylko rosnąć.

Proste formalności. Możesz rozpocząć budowę od razu!

Wcześniejsze przepisy przewidywały aż 21 dni dla urzędu na przesłanie uwag do zgłoszenia domu. Oznaczało to, że trzeba było czekać tak długo na tak zwaną milczącą zgodę urzędową. Powodowało to nieco zamieszania, ponieważ urząd wyrażał zgodę... Nie robiąc nic. Obecnie nie musisz czekać. Dokonujesz zgłoszenia i od razu możesz rozpoczynać budowę domu jednorodzinnego. Z jednym wyjątkiem.

Jeśli Twojej działki nie obejmuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, trzeba będzie uzyskać dla niej warunki zabudowy. Dotąd na ich wydanie można było czekać nawet kilka miesięcy. Obecnie urzędy mają przepisowo tylko 21 dni na wydanie warunków zabudowy.

Dom na zgłoszenie może być teraz całorocznym domem jednorodzinnym.

Perspektywa budowy domu bez kierownika budowy była bardzo kusząca już wcześniej. Proste formalności, brak konieczności odbiorów, żadnego prowadzenia dziennika budowy – to wszystko wyglądało bardzo dobrze. Niestety wielu inwestorów rezygnowało ze swoich planów bardzo szybko. Dlaczego? Ponieważ okazywało się, że bez uzyskania pozwolenia na budowę można było stawiać tylko tak zwane domy rekreacji indywidualnej, czyli domki letniskowe. A w takich nie można legalnie mieszkać.

Jak jest obecnie? Teraz dom na zgłoszenie, budowany bez nadzoru kierownika budowy, może być obiektem mieszkalnym. Wystarczy złożyć oświadczenie, że stawiasz go w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Taki dom i tak możesz w przyszłości wynająć i czerpać z niego zyski. Przepisy tego nie zabraniają.

Twój dom bez pozwolenia na budowę może mieć 70 m2 powierzchni.

Kolejną ważną zmianą jest powierzchnia zabudowy. Wcześniejsze projekty budowlane domów bez pozwolenia na budowę mogły być tworzone tylko do powierzchni zabudowy 35 m2. Obecnie dopuszczalna powierzchnia zabudowy wzrosła aż dwukrotnie. Możesz więc bez problemu zbudować na zgłoszenie dom do 70 m2 zabudowy. 

Do tego nie musi to już być obiekt parterowy. Projekt domu może przewidywać drugą kondygnację. Powierzchnia użytkowa może być więc znacznie większa niż wskazane 70 m2. Jedyny warunek jest taki, by projekt budowlany był zgodny z MPZP lub warunkami zabudowy.

Zgłoszenie budowy domu bez pozwolenia w konstrukcji szkieletowej?

Gdzie ukrywa się utrudnienie spowodowane przez nowe przepisy? Wcześniej MPZP lub warunki zabudowy nie były potrzebne. Biorąc jednak pod uwagę chaos urbanizacyjny w naszym kraju, trzeba to uznać za zrozumiały krok w dobrą stronę. 

Na każde 500 m2 powierzchni działki możesz wybudować jeden dom na zgłoszenie. Muszą to być przy tym obiekty wolnostojące. Jeśli chcesz zbudować swój dom szybko, pomyśl o budowie domu w konstrukcji szkieletu z naturalnego drewna. Nie dość, że jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze niż tradycyjne domy murowane, to jeszcze taki dom może stanąć w 3 dni. Później czekają Cię tylko prace wykończeniowe.

Nie wierzysz? Zajrzyj na stronę Hyta.pl i zobacz, jaki dom możesz zbudować w tak krótkim czasie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%