Zamknij

Jak dobrać firany na wykusz?

11:16, 20.04.2020 | Materiał partnera

Firany na wykusz – gotowe czy na wymiar

Okien wykuszowych nie widuje się w budownictwie wielorodzinnym. Projektowane są na indywidualne zamówienie i jako takie nie mają standardowych rozmiarów. Dlatego niezwykle rzadko zdarza się, by firany gotowe pasowały idealnie do wykuszowych okien. Trzeba pamiętać, że nie mogą one być za szerokie lub za wąskie, także długość powinna być dokładnie dobrana. Dlatego w oknach wykuszowych zazwyczaj wiesza się firany szyte na wymiar. Inną opcją jest powieszenie rolet rzymskich.

Wybierając firany na wykusz, trzeba pamiętać, by były spójne z aranżacją pozostałych okien. Okno wykuszowe najczęściej dotyczy salonu i nie jest jedynym oknem w pomieszczeniu.

Firany na wykusz – jak dobrać tkaninę

Firany na wykusz powinny pasować do stylu wnętrza. W salonie glamour bardzo ładnie zaprezentują się błyszczące firany ażurowe lub z kryształkami, w minimalistycznych wnętrzach wybór pada raczej na proste tkaniny: markizetę lub tiul. Warto też zastanowić się, czy firany na wykusz mają być gładkie, czy dekorowane. Jeśli stawiamy na wersję z kolorowym nadrukiem lub haftem, podobny motyw powinien pojawić się na innych dekoracyjnych dodatkach.

Firany na wykusz – jak dobrać kolor

Białe firanki wydają się najbardziej oczywiste i mimo coraz częściej spotykanych propozycji firan kolorowych, nadal są najchętniej wybierane przez klientów. Zaletą bieli jest optyczne rozjaśnienie wnętrza, dzięki czemu automatycznie jawi się ono jako bardziej obszerne i przestronne.

Białe firanki sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba doświetlenia pomieszczenia, a więc w oknach wychodzących na północ lub zachód, umieszczonych na parterze i osłoniętych roślinnością.

Kolorowe firanki to alternatywa dla klasycznej bieli. W oknach wykuszowych sprawdzą się pod warunkiem, że ewentualne ograniczenie dopływu światła słonecznego nie będzie stanowiło problemu. Wybierając kolorowe firanki, trzeba pamiętać, że powinny one być o kilka tonów jaśniejsze niż zasłony gotowe.

Kolorowe firanki do salonu na okno wykuszowe to dobry wybór także wówczas, gdy zależy nam na oryginalnej dekoracji wnętrza, stworzeniu przytulnego kącika, ale niekoniecznie na dopływie światła słonecznego.

Firany na wykusz – jak upiąć

Okno wykuszowe pozostawia wiele możliwości upięcia firan i zasłon. Zazwyczaj takie okno pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale też ozdobną. Firany na oknie wykuszowym często upina się chwostami w bocznych częściach okien lub związuje w klepsydrę, pozwalając im swobodnie zwisać. W oknach wykuszowych bardzo dobrze sprawdzają się rolety rzymskie szyte z tkanin firanowych i firanki panelowe. Te ostatnie są dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na doświetleniu pomieszczenia.

Firany na wykusz – czy potrzebują zasłon?

Wieszanie zasłon w oknach wykuszowych nie jest obowiązkowe, ale trzeba przyznać, że zasłony ładnie wkomponowują się w przestrzeń między oknami. Warto je powiesić, bo wizualnie nieco ożywiają pomieszczenie, przy okazji dbając o zachowanie klasycznych proporcji w dekoracji okna

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop