Zamknij

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

19:31, 01.04.2020 . Aktualizacja: 14:20, 22.04.2020
Skomentuj

Systemy alarmowe

Kiedy chcemy zainstalować w domu system alarmowy, potrzebne nam są: centralka, przy pomocy której będziemy wpisywać kod zabezpieczający po wejściu i przed wyjściem z budynku oraz czujniki ruchu wykrywające nieproszonych gości. Jeśli są to klasyczne czujniki, będą wymagały połączenia kablowego z centralką, co może być uciążliwe. Jeżeli nie mamy w domu odpowiedniej instalacji, możliwe, że będziemy zmuszeni wezwać elektryka i prawdopodobnie kuć ściany, aby zainstalować nowe łącza lub położyć kable w mało estetycznych, zewnętrznych kanałach wykonanych z plastiku. Jeśli chcemy uniknąć takiego bałaganu, warto zdecydować się na czujkę ruchu Fibaro. Co najważniejsze, jest ona bezprzewodowa. Możemy ją w łatwy sposób zawiesić na suficie, ale również postawić w dogodnym dla nas miejscu. Czujka może współpracować z innymi urządzeniami oraz aplikacją w naszym telefonie. Dzięki temu zawsze mamy pod kontrolą nasz dom, nawet jeżeli jesteśmy daleko od niego – wiemy co się w nim dzieje i możemy odpowiednio zareagować na wykryte zdarzenia.

Monitoring

Monitoring najczęściej zakładany jest w miejscach publicznych, ale coraz częściej decydują się na niego osoby prywatne, chcąc mieć pewność, że pod ich nieobecność w domu nie dzieje się nic niepokojącego. Z tego wzglądu najnowsze kamery, oprócz możliwości zapisywania materiału filmowego na dysk, posiadają też opcję transmisji obrazu w czasie rzeczywistym za pomocą sieci Internet. Dla oszczędności energii można również zintegrować system monitoringu z czujnikami ruchu oraz alarmem. Kiedy czujnik wykryje ruch, kamery włączają się i zaczynają nagrywanie, natomiast my dostajemy alert na nasz telefon o niepożądanym zdarzeniu w domu.

Zabezpieczenie drzwi i okien

Istnieje kilka rodzajów zabezpieczeń zarówno drzwi, jak i okien. Pierwszą z nich jest czujnik zbliżeniowy, którego jedną część montujemy na futrynie drzwi lub okna, zaś drugą na skrzydle drzwi lub ramie okna, która zmienia położenie w czasie jego otwierania. Niewielkie rozmiary czujnika i możliwość wyboru z dużej gamy jego kolorów sprawia, że jest on niemal niewidoczny po zamontowaniu. Kiedy złodziejowi uda się otworzyć okno lub drzwi, a części czujnika oddalą się od siebie, zostaniemy o tym natychmiast powiadomieni, a dodatkowo włączy się alarm. Jeżeli zależny nam na tym, aby sforsowanie drzwi było utrudnione, powinności wybrać drzwi antywłamaniowe. Mają dodatkowe bolce po stronie zawiasów, co uniemożliwia ich wywarzenie oraz trzyryglowe zamki uniemożliwiające włamanie. Jeśli chodzi o okna, to również możemy zamontować dodatkowe zamki, jest to szczególnie przydatne przy oknach balkonowych. Jeśli jednak obawiamy się stłuczenia szyby, dobrze byłoby abyśmy zakupili czujnik stłuczenia lub czujnik udarowy, które wykrywają wszelkiego rodzaju drgania. Tak na drzwi, jak i na okna możemy zamontować rolety antywłamaniowe. Na rynku dostępne są elektroniczne oraz zasilane ręcznie.

Sygnalizacja świetlno-dźwiękowa

Naszą centralkę zawiadującą wszystkimi urządzeniami służącymi do ochrony domu możemy podłączyć do sieci monitoringu firmy ochroniarskiej, która po włączeniu się alarmu natychmiast pojawi się z interwencją. Musimy jednak liczyć się z kosztami takiej interwencji, które wynosić mogą nawet kilkaset złotych. Taka opłata zdaje się być jeszcze bardziej bolesna, gdy okaże się niepotrzebna, bo czujnik ruchu został uruchomiony przez powiew wiatru z okna, które sami zapomnieliśmy zamknąć. Możemy więc zrezygnować profesjonalnego patrolu na rzecz aplikacji w telefonie, gdzie zobaczymy co dzieje się w domu, oraz sygnalizacji świetlno-dźwiękowej, która po uruchomieniu skutecznie odstraszy złodzieja oraz zwróci uwagę sąsiadów i przechodniów.

 

(Materiał partnera)

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%