Zamknij

Wady i zalety pracy na stanowisku przedszkolanki

14:42, 01.06.2020 | materiały partnera

Nauczanie dzieci to odpowiedzialne zajęcie, które nie każdy może wykonywać. Przedszkolanka jest zarówno pedagogiem, opiekunem, jak i osobą, która potrafi w odpowiedni sposób dotrzeć do dzieci w różnym wieku. Złapanie odpowiedniego kontaktu z maluchami nie jest proste, jednak przedszkolanki robią to zawodowo.

Zalety pracy przedszkolanki
Przedszkolanki to osoby lubiące dzieci i pracujące z prawdziwą pasją. Patrzenie na codzienny rozwój swoich podopiecznych sprawia im ogromną satysfakcję i napawa dumą. Dzięki ich ciężkiej pracy dzieci uczą się prawidłowej postawy, rozwijają manualnie i intelektualnie. Treningi czystości, ubierania się, jedzenia i prawidłowego porozumiewania z rówieśnikami sprawiają, że dzieci oddawane pod opiekę przedszkolanek stają się samodzielne i mądre.
Zawód przedszkolanki nigdy nie jest nudny. Wiele dzieci w jednej grupie to wiele spraw, które na bieżąco trzeba rozwiązywać. Nauczyciel wychowania przedszkolnego bawi i uczy swoich podopiecznych każdego dnia. Niemal wszyscy na tym stanowisku uważają, że praca przedszkolanki jest niezwykle trudna, ale nigdy nie zamieniliby jej na żadną inną.

Wady pracy przedszkolanki
Oferty pracy dla przedszkolanki bardzo często zawierają informację o tym, że kandydat na to stanowisko musi odznaczać się cierpliwością i miłym usposobieniem. Prawdą jest, że dzieci bywają trudne. Oznacza to, że krzyczą, są niegrzeczne, bywają agresywne, a nawet wulgarne. W takich sytuacjach nauczyciel wychowania przedszkolnego musi cierpliwie, bez unoszenia się poradzić sobie i zaprowadzić dyscyplinę. Można mieć słabszy dzień w pracy biurowej, czy w fabryce, ale pracując z dziećmi, zawsze trzeba z uśmiechem i merytorycznie rozwiązywać wszystkie problemy.
Praca na tym stanowisku wymaga również dużej dyspozycyjności. Nie można brać długich urlopów i zbyt często chorować. Nauczyciel na zastępstwo nie przeprowadzi zadań przedszkolanki prowadzącej grupę. Oferty pracy dla przedszkolanek nie zwierają również informacji o tym, że jest to zajęcie bardzo wyczerpujące. Dzieci zawsze mają dużo energii, bez przerwy rozmawiają i mają wiele pomysłów. Ich opiekun zawsze powinien mieć siłę słuchać, rozumieć i pomagać bez względu na swoje własne samopoczucie.

Jak widać praca przedszkolanki, ma swoje ciemne strony, jednak jest wyjątkowa, wdzięczna i uwielbiana przez osoby, które się do niej nadają. Jeśli mamy odpowiednie kwalifikacje możemy zatrudnić się jako opiekun dodatkowy w przedszkolu - asystentka przedszkolanki, by sprawić, czy w przyszłości możemy wykonywać ten zawód.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop