Zamknij

Wynagrodzenie minimalne - co to jest?

14:43, 02.06.2020 artykuł sponsorowany

Wynagrodzenie minimalne to ustalana co roku wysokość minimalnego wynagrodzenia, jakie pracownik może otrzymać za pracę wykonywaną przez jeden miesiąc na pełen etat. W praktyce wygląda to tak, że każdy, kto legalnie zatrudnia pracownika na podstawie umowę o pracę, na pełen etat musi wypłacić mu minimalną kwotę określoną jako najniższa krajowa. W roku 2019 wynosi ona 2250 złotych brutto (około 1634 złote netto - na rękę).

Szukanie pracy a minimalne wynagrodzenie.

Na rozmowach kwalifikacyjnych warto jasno precyzować swoje preferencje dotyczące wynagrodzenia. Starając się o pracę, która ma nam zapewnić minimalne wynagrodzenie, nie wypowiadajmy bardzo często używanego stwierdzenie: "minimalna średnia krajowa". To częsty błąd, który rażąco obrazuje brak naszego przygotowania do rozmowy. Możemy poprosić o minimalne wynagrodzenie albo średnią krajową, kwoty te znacząco różnią się od siebie. Średnia krajowa wyliczana jest na podstawie danych statystycznych GUS i określa przeciętne zarobki brutto Polaków pozyskujących wynagrodzenie w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż dziewięć osób. Zarobki określane jako średnia krajowa wynoszą zwykle dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Dlatego właśnie używanie zlepku tych dwóch stwierdzeń w postaci: "minimalnej średniej krajowej", jest bardzo nieczytelne i nieprofesjonalne.

Jak w prosty sposób zorientować się, ile powinniśmy zarabiać na danym stanowisku?

Na stronie Pracuj.pl znajdziemy kompleksowy zestaw narzędzi pozwalający nam pozyskać wszelką wiedzę dotyczącą zarobków, na różnych stanowiskach pracy. Przeszukując oferty pracy możemy użyć filtra znajdującego się w zakładce "pozostałe". Zobaczymy rubrykę "Oferty z zarobkami (brutto)", gdzie powinniśmy wpisać swoje minimalne oczekiwania co do zarobków, jakie nas interesują. Następnie klikamy granatowy przycisk "pokaż oferty" i zobaczymy Oferty pracy spełniające określone przez nas kryteria.
Kolejne ciekawe narzędzia znajdziemy w zakładce zatytułowanej: "zarobki". Tam dowiemy się, ile powinien zarabiać pracownik na konkretnym stanowisku oraz kalkulator porównujący zarobki pracowników, którzy mają umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło i umowę B2B.

Praca służy przede wszystkim temu, byśmy pozyskali źródło dochodu. Dlatego warto na rozmowy kwalifikacyjne przychodzić, mając sprecyzowane oczekiwania co do ilości wynagrodzenia. Nie bójmy się mówić tego, ile chcemy zarabiać. Bez względu na to, czy marzymy o minimalnym wynagrodzeniu, średniej krajowej, czy kilku, a może nawet kilkunastu tysiącach złotych, mówimy o naszych oczekiwaniach bez skrępowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%