Zamknij

Cięcie laserem - nowoczesna metoda cięcia blach

09:43, 29.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:45, 29.07.2020
Skomentuj

Cięcie laserem to metoda polegająca na termicznym rozdzielaniu materiału z zastosowaniem wiązki laserowej. Ta metoda ma wiele zalet. Jest niezwykle szybka. Aby wykonać cięcie, wystarczy tylko kilka sekund. Proces cięcia laserowego przebiega ekspresowo, a wytworzone komponenty w większości nadają się od razu do użycia.

Dzięki wiązce laserowej można zminimalizować ilość materiału ulegającego zmarnowaniu i wykorzystać pozostały materiał w przyszłości. Powierzchnie cięte laserem są gładkie i przecięte idealnie. Nie ma na nich żadnych nierówności. Metodą cięcia laserowego można obrabiać rożne materiały – stopy różnych metali, różne gatunki stali, aluminium, miedź, nawet szkło, drewno, tworzywa sztuczne. Cięcie laserem profili to metoda uniwersalna, stosuje się ją w wielu branżach i sektorach.

Minusy cięcia laserem

Metoda cięcia laserowego to jedna z najdroższych metod obróbki materiałów. Zakup sprzętu, jego użytkowanie, konserwacja, ewentualna naprawa to ogromne koszty. Laser to urządzenie, które może być obsługiwane tylko przez wykwalifikowaną kadrę. Funkcjonuje jednak wiele wyspecjalizowanych firm, które oferują usługi związane z obróbką laserową. 

Laser najlepiej poradzi sobie z blachami cienkimi do 25. mm oraz z blachami miękkimi. Do obróbki grubszych i bardziej twardych blach najlepiej wybrać inne metody cięcia profili. 

Inne metody cięcia blach

Do innych popularnych i najczęściej stosowanych metod cięcia blach należą:

Cięcie palnikiem gazowym – to jedna z najstarszych, ale nadal popularnych metod cięcia blach. Podczas cięcia gazowego wykorzystywane są różnego rodzaju palniki: sterowane magnetycznie, numerycznie lub palniki ręczne. Ta metoda idealnie nadaje się do cięcia stali grubej. Jej wadą jest dość mała precyzyjność w porównaniu z innymi metodami. Cięcie palnikiem gazowym to także proces zbyt powolny. 

Cięcie palnikiem plazmowym – to nowoczesna, zaawansowana technologicznie metoda wykorzystująca maszyny sterowane numerycznie lub palniki ręczne. Cięcie palnikiem plazmowym to proces szybki i dokładny. Za pomocą tej metody można wycinać elementy o różnych kształtach również nieregularnych. 

Cięcie gilotyną – to metoda klasyczna, za pomocą tej metody można wycinać w metalu proste kształty. Zaletą cięcia gilotyną są niskie koszty, wadą natomiast - mała dokładność. Tę metodę można wykorzystywać tylko w przypadku nieskomplikowanych cięć. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%