Zamknij
REKLAMA

Kredyty w internecie - co warto wiedzieć?

12:06, 10.08.2020 |
Skomentuj

Wiele elementów codziennego życia przenosi się do sieci. Kupujemy, rozmawiamy, pracujemy online. W związku z tym, także branża kredytowa w pewnym stopniu ulokowała swoje działania w internecie. Czym różnią się kredyty udzielane przez internet od tych udzielanych stacjonarnie? Jak porównywać oferty i na co zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej optymalnej?

Zdolność finansowa

Na początek - podstawa udzielenia każdego kredytu, niezależnie czy online, czy stacjonarnie. Bez pozytywnej opinii na temat zdolności kredytowej, nie uda się uzyskać żadnej pożyczki. Czym ona właściwie jest? Zdolność kredytowa oznacza oszacowane na podstawie określonych czynników prawdopodobieństwo, że kredytobiorca spłaci zaciągnięty dług. Czynniki te można podzielić na ilościowe i jakościowe. Ilościowe wiążą się z analizą aktualnej sytuacji finansowej - jest to uzyskiwany dochód, średnie miesięczne koszty utrzymania, a także istniejące już zobowiązania, które należy spłacać. Z kolei jakościowe czynniki to między innymi wiek, stan cywilny, status mieszkaniowy, a także historia kredytowa, która obrazuje, jak wyglądało regulowanie wcześniej zaciągniętych pożyczek.

W jaki sposób sprawdzić zdolność finansową? W tym celu warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Na podstawie danych wprowadzanych przez kredytobiorcę, oszacować można potencjalną zdolność kredytową. Warto jednak pamiętać, że banki korzystają z innych systemów, zatem ostateczna analiza przeprowadzona przez nie może się nieco różnić od wyników wyliczeń kalkulatora. Przed udzieleniem pożyczki, banki sprawdzają także historię danego klienta w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK). Znajdują się tam wszelkie informacje o zaciąganych wcześniej kredytach oraz o procesie ich spłaty. Aby dowiedzieć się, jaki raport otrzyma bank, każda osoba może sama zalogować się na konto BIK i pobrać bezpłatny raport na temat historii swoich pożyczek.

Kredyt stacjonarny, czy online?

Czym różni się kredyt udzielany przez bank od kredytu internetowego? Zaletą ubiegania się o pożyczkę przez internet jest możliwość wypełnienia wniosku o każdej porze i z każdego miejsca - bez konieczności osobistego stawiania się w oddziale banku, w godzinach jego funkcjonowania. Ponadto, zazwyczaj kredyty online są tańsze, niż te udzielane stacjonarnie. Dzięki istnieniu porównywarek, można zapoznać się z ofertami wielu banków i w zależności od indywidualnego zapotrzebowania, wybrać najbardziej optymalną opcję, na przykład poprzez serwis https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/ umożliwiający porównanie ofert kredytów samochodowych aż z 19 banków.

Dodatkową zaletą kredytu udzielanego online jest bardzo uproszczona droga uzyskania pożyczki, z minimalną ilością koniecznych do dopełnienia formalności. Dzięki temu, możliwe jest otrzymanie pieniędzy nawet tego samego dnia, w którym został złożony wniosek.

Porównywarka finansowa

Na rynku istnieją serwisy umożliwiające porównanie ofert różnych banków, w zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości, pod kątem wielu kryteriów - prowizji, RRSO, kwoty do spłaty, czy też wysokości rat. Dodatkowo, uzyskując informacje o aktualnym banku kredytobiorcy, porównywarki pozwalają określić, czy jakaś inna placówka nie jest w stanie zaproponować lepszej oferty. Warto zaznaczyć, że korzystanie z tego typu portali nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową, ani nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

Poszukując najlepszej oferty, warto zwrócić uwagę nie tylko na prowizję oraz wysokość rat, ale także na RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to parametr, który w najbardziej wiarygodny sposób opisuje całościowy koszt kredytu. Uwzględnia bowiem dodatkowe opłaty, na przykład za rozpatrzenie wniosku, za wykupienie dodatkowego ubezpieczenia oraz wiele innych czynników, między innymi zmianę wartości pieniądza w czasie. Skupiając się na RRSO, można bardzo trafnie porównać poszczególne oferty. Szczególną uwagę należy zwrócić na propozycje, w których RRSO znacznie przewyższa oprocentowanie nominalnego kredytu, ponieważ oznacza to, że opłaty dodatkowe stanowią znaczną część kosztów, zatem może nie być to najkorzystniejsza możliwość.

Uzyskanie kredytu online jest bardzo wygodną opcją. Jednak przed przystąpieniem do procedury składania wniosku, warto poświęcić trochę czasu na skorzystanie z portali, które umożliwiają porównanie wielu ofert, ponieważ niejednokrotnie pozwala to zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych, jeśli wybierze się najbardziej opłacalną propozycję.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

biore biore

2 0

kazda ilosc tylko bez oddawania [email protected] 10:49, 22.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA