Zamknij

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do twarzy?

09:30, 14.08.2020 A.G Aktualizacja: 09:59, 14.08.2020
Skomentuj

Okulary przeciwsłoneczne to nie jest gadżet, chociaż często niesłusznie tak się uważa.  Ich funkcja polega przede wszystkim na ochronie oczu przed promieniowaniem UV, które jest szkodliwe tak samo dla wzroku, jak skóry. Tymczasem skórę chronimy specjalnymi kremami z filtrem, a o tym aspekcie ochrony wzroku często się zapomina. Najczęściej zwraca się uwagę na dobór kształtu okularów do twarzy, ich atrakcyjność wizualną oraz kolor soczewek.

Co należy wziąć pod uwagę dobierając okulary przeciwsłoneczne?

Zarówno kształt, jak też zabezpieczenie przed promieniowaniem UV oraz kolor soczewek  mają znaczenie.

Ochrona przed promieniowaniem UV

O tym, czy okulary dostatecznie chronią przed szkodliwym promieniowaniem, nie decyduje poziom zaciemnienia soczewek, lecz specjalna powłoka ochronna. Decydując się na zakup, należy sprawdzić, jaki poziom ochrony zapewniają. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ze takie filtry zawierają również "zwyczajne" okulary korekcyjne. Dobre okulary mają filtry kategorii 2 i 3, a najlepiej, jeżeli jest to poziom 4.

Kolor soczewek ma znaczenie

Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest dobór koloru soczewek. Dokonując zakupu, warto zastanowić się, gdzie i kiedy będą najczęściej używane.

Brązowe soczewki na ostre słońce

Nie bez powodu brąz króluje wśród soczewek okularów przeciwsłonecznych. Świetnie nadają się na ostre słonce, ponieważ łagodzą mocne barwy. Jednocześnie wyostrzają widzenie oraz kontrast. Sprawiają, że oczy wypoczywają.

Różowe okulary - rozjaśnią mało słoneczne dni

Poprawiają widzenie barw w mniej nasłonecznione dni, lecz większe nasycenie czerwieni nie jest wskazane dla osób spędzających dużo czasu za kierownicą.

Zielone soczewki - nie dla kierowców

Zielone soczewki są stosunkowo mało popularne, lecz godne uwagi. Znakomicie poprawiają kontrast widzenia. Zniekształcają jednak barwy, więc nie są wskazane dla kierowców, dla których prawidłowe odróżnianie kolorów jest bardzo istotne.

Okulary fotochromatyczne czy z polaryzacją?

Wiele osób stawia więcej wymagań okularom, niż tylko przyciemnienie szkieł. Zbyt ciemne okulary przeciwsłoneczne mogą sprawiać trudności w chwilowym zachmurzeniu lub zmianie pory dnia z ostrego nasłonecznienia na łagodne promieniowanie. Pomocne są okulary fotochromatyczne, których poziom zaciemnienia soczewki dostosowuje się do nasłonecznienia otoczenia.

Okulary polaryzacyjne spełniają inne wymagania. Przede wszystkim usuwają zbędne odblaski (np. odbijające się z tafli wody, metali, szkła) dając przejrzysty obraz. Również powodują wrażenie głębi oraz ożywiają kolory, zniekształcone ostrym światłem. Są chętnie wykorzystywane przez kierowców, którzy unikają w ten sposób oślepiających odblasków, co znakomicie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Okulary polaryzacyjne lubią również osoby spędzające dużo czasu nad wodą, np. żeglarze.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Podstawową funkcją okularów jest ochrona wzroku, lecz równie ważny jest wygląd. Okulary przeciwsłoneczne są nieco bardziej fantazyjne niż korekcyjne, których używa się na co dzień do pracy, lecz również podlegają tym samym regułom doboru kształtu oprawek do rysów twarzy.

Owalna twarz

Przy tym typie twarzy można sobie pozwolić na większość oprawek. Ważne jest jedynie, by oprawki nie były szersze od najszerszej części policzków.

Twarz podłużna wymaga optycznego "skrócenia" lub poszerzenia. Efekt ten najlepiej pozwolą uzyskać okulary okrągłe lub owalne.

Twarz trójkątna

Najładniej wygląda w delikatnych oprawkach, które kształtem wpisują się w kształt twarzy. Wąski dół i szerokie czoło ładnie będą harmonizować z okularami o "kocim" kształcie, lecz trzeba zwrócić uwagę, by oprawki nie wystawały poza twarz.

Twarz kwadratowa

Do tego typu rysów twarzy nie pasują okulary o kwadratowych oprawkach, gdyż mogą podkreślić ich ostrość. Najlepiej załagodzić kształt okrągłymi lub owalnymi oprawkami, które mogą być grubsze, mocniejsze. Odwrócą wówczas uwagę od mocno zarysowanej brody i szczęk.

Wielkość okularów

Dobierając oprawki do kształtu twarzy nie powinno się zapominać o ich wielkości. Źle wyglądają zarówno okulary wystające poza kości policzkowe, jak też zbyt małe, "zanikające" w twarzy. Kolekcja eyerim pozwala na dobór odpowiednich oprawek zarówno pod względem koloru oprawek, ich wielkości, ochrony UV oraz wielkości w uniwersalnym rozmiarze M.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%