Zamknij

Portfel kryptowalut - czym jest i jak go wybrać?

10:22, 29.10.2020 A.G Aktualizacja: 10:28, 29.10.2020
Skomentuj

Osoby zaczynające swoją przygodę z walutami kryptograficznymi już na samym starcie są zobligowane do dokonania jednego ważnego wyboru. Muszą one bowiem zdecydować się na jeden z dostępnych portfeli kryptowalutowych. Czym jest ta technologia i czy faktycznie korzystanie z niej wydaje się niezbędne? Czym kierować się przy wyborze idealnego portfela do przechowywania wybranych altcoinów?

Kryptowaluty nie mają fizycznej postaci. Nie jesteśmy w stanie wziąć ich do ręki, schować do kieszeni czy do tradycyjnej portmonetki lub portfela. To szczególny rodzaj walut wirtualnych opartych najczęściej o zyskującą w ostatnich latach na popularności technologii blockchain. Jak zatem gromadzić swoje altcoiny i dysponować nimi w dowolny sposób skoro nie można ich namacalnie dotknąć? Tu z pomocą przychodzą wspomniane portfele kryptowalutowe.

Czym jest portfel kryptowalut?

Portfelem kryptowalut określa się potocznie „miejsce” przechowywania klucza prywatnego, czyli specjalnego ciągu znaków uprawniających do wysyłania wybranych wirtualnych walut. To nic innego jak swojego rodzaju nośnik danych liczbowych zapisanych w chronologicznym łańcuchu bloków. Będąc w posiadaniu wspomnianego klucza prywatnego, ma się dostęp do wszystkich zasobów przypisanych mu kryptowalut.

W bardzo dużym uproszczeniu można więc założyć, że portfel kryptowalut jest swojego rodzaju „skarbonką” na nasze wirtualne monety. Co jednak istotne – nie istnieje jeszcze portfel obsługujący wszystkie działające obecnie waluty krypto. Takie rozwiązanie na ten moment jest niewykonalne z czystko technicznych powodów. Poszczególne waluty kryptograficzne oparte są na odmiennych technologiach, więc stworzenie uniwersalnego systemu do obsługi tych aktywów wydaje się zadaniem niezwykle trudnym.

Jakie portfele kryptowalut rozróżniamy?

Podstawowy podział kryptowalut opiera się na ich fizycznej postaci. Można bowiem wyróżnić ich warianty online oraz offline. Te pierwsze z reguły uznaje się za mniej bezpieczne. W jakimś stopniu są one bowiem bardziej narażone na ewentualny atak i kradzież zgromadzonych coinsów. Z drugiej strony, portfele kryptowalut online są bardzo wygodne w użyciu i często można z nich korzystać za darmo. Grupę tę dzieli się na kilka pomniejszych kategorii: portfele mobilne, do których obsługi wystarczy smartfon, przeglądarkowe, czyli takie, które obsłużymy z poziomu przeglądarki internetowej lub desktopowe, czyli mające postać zewnętrznego programu instalowanego na dysku komputera.

Bezpieczniejsze są zdecydowanie portfele offline, które mają postać elektronicznego gadżetu. Używa się ich tylko w razie potrzeby, więc nie mają one notorycznego podłączenia do sieci, a to zmniejsza ryzyko ewentualnego ataku hakerskiego i utraty zgromadzonego kapitału.

Portfele offline to m.in. urządzenia USB, przypominające wyglądem pendrive’a. Aby z nich skorzystać należy podłączyć je do komputera i skorzystać z zainstalowanego wewnątrz portfela oprogramowania. Dostęp do zasobów jest chroniony hasłem. Ponadto, istnieje możliwość zrobienia kopii zapasowej przechowywanych danych. Jest to więc rozwiązanie bezpieczne i wygodne. Jedynym minusem może być fakt, że za portfel USB trzeba ponieść dodatkowe koszty.

Część inwestorów stosuje też metodę papierowego portfela kryptowalutowego. To nic innego jak wydrukowany ciąg znaków zawierających klucze prywatny oraz publiczny. Jeśli założymy, że tak sporządzony dokument byłby trzymany w pancernym sejfie, to metodę tę można uznać za bezpieczną. W przeciwnym razie jest jednak dość prymitywna i mało wygodna w użyciu.

Jak wybrać odpowiedni portfel kryptowalutowy?

Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa. Jeśli nie chcemy utracić swoich coinsów, to powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by były one przechowywane w bezpiecznym miejscu. Oczywiście, dla części osób istotna będzie cena, jaką trzeba będzie zapłacić za taką technologię. W takim przypadku nie należy jednak oszczędzać.

Warto korzystać z portfeli sprawdzonych (zarówno tych online, jak i offline). Te znane i posiadające sporą liczbę użytkowników, są jednocześnie lepiej chronione. Mało znane portfele mogą być pełne luk, które skrzętnie wykorzystają np. hakerzy.

Czy można działać bez portfela kryptowalut?

Jeśli nabywa się kryptowaluty na własność, wówczas posiadanie portfela jest obowiązkowe. Nie ma bowiem innej możliwości na przechowywanie tych aktywów.

Istnieje metoda obracania walutami kryptograficznymi bez konieczności posiadania portfela a nawet nabywania samych altcoinów. Zainteresuje ona jednak tylko osoby chcące zacząć swoją przygodę z tradingiem. Takie możliwości oferuje handel kontraktami CFD, nazywanymi również kontraktami różnicy kursowej. Z opcji tego typu można skorzystać np. przez platformy inwestycyjne. Jak jednak zostało wspomniane – w przypadku umów CFD nie nabywa się kryptowalut, a jedynie spekuluje się o ich kursach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%