Zamknij
REKLAMA

10 stabilnych zawodów w 2021 r. Czy możesz się przekwalifikować?

10:49, 29.12.2020 | A.G
Skomentuj

Wiele branż mocno odczuło skutki pandemii w minionym roku. Niektóre z nich jednak radzą sobie lepiej niż do tej pory. Które są aktualnie najbardziej godne uwagi i zaangażowania?

Polska gospodarka stanęła w 2020 roku w obliczu poważnego kryzysu. Stopa bezrobocia, która w ostatnich latach regularnie spadała, znów znacząco wzrosła. Był to efekt licznych obostrzeń wynikających z prób powstrzymania szerzącej się epidemii koronawirusa. Wielu przedsiębiorców nie podołało tym kryzysowym okolicznościom, pomimo oferowanego przez państwo wsparcia. Sytuacja utrzymywała się dla nich zbyt długo.

Dane są alarmujące, lecz trzeba przyznać, że prognozy po pierwszej fali zachorowań prezentowały się znacznie bardziej dramatycznie. Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych od czerwca do października 2020, zgodnie z raportami GUS wynosiła niezmiennie 6,1%. Dla porównania w roku poprzedzającym w analogicznym okresie było to 5-5,3%.

Które branże straciły w ubiegłym roku najwięcej?

Lockdown i poszczególne restrykcje najbardziej ugodziły w sektor turystyczny. Zamknięte hotele, zakaz przemieszczania się, ograniczenia związane z transportem zbiorowym oraz gastronomią, wszystko to sprawiło, że wiele osób utrzymujących się z turystyki musiało zamknąć interes i zmienić branżę. Podobna sytuacja dotknęła handlowców, pracowników branży usługowej, rozrywkowej oraz gastronomii.

Nowe miejsca zatrudnienia

Pandemia sprawiła, że sytuacja gospodarcza uległa poważnym zmianom i wszyscy musieliśmy się do nich dostosować. Nie można powiedzieć jednak, że zmiany były tylko negatywne, a miejsca pracy wyłącznie topniały. Powstało też wiele nowych stanowisk w związku z rosnącym popytem na pewne działalności. W tak dobrym położeniu znalazł się obszar IT, e-commerce, spedycja i logistyka, publicystyka i komunikacja, a także wydawnictwo.

Wzrostowi uległy też przeciętne zarobki w sektorze przedsiębiorstw. Z wyników badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, wynagrodzenie brutto wzrosło na przestrzeni roku (od września 2019 do września 2020) o 5,6%. Co więcej, odnotowane tempo wzrostu było większe niż w poprzednich miesiącach.

Zawody o stabilnej pozycji na rynku pracy

Wraz z rozwojem świata cyfrowego, stajemy przed obliczem nowej rzeczywistości gospodarczej. W minionym roku spotkaliśmy się z dość szybkim postępem w tym zakresie i to właśnie zawody, które najlepiej poradzą sobie w tej rzeczywistości będą teraz umacniać swoją pozycję na rynku. Wśród godnych zaufania pozostaje też kilka stanowisk utrzymujących dobre notowania od lat.

Do pierwszej dziesiątki zaliczymy takie zawody jak:

  1. Informatyk
  2. Specjalista do spraw sprzedaży i marketingu
  3. Architekt
  4. Analityk Danych
  5. Specjalista Big Data
  6. Kurier
  7. Specjalista ds. logistyki i dystrybucji
  8. Manager i kierownik operacyjny
  9. Elektrotechnik
  10. Inżynier budownictwa

Przeglądając ogłoszenia bytomskich pracodawców w portalu Aplikuj.pl (https://www.aplikuj.pl/praca/bytom), nietrudno stwierdzić, że stale jest zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów, o bogatym doświadczeniu. Osoby znające branżę IT, systemy operacyjne, również nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy. Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na właściwe przygotowanie do powierzonych obowiązków niż jak kiedyś na wiek. Młodzi są w nieco trudniejszej sytuacji, szczególnie teraz, gdy z uwagi na pandemię, mocno ograniczyły się ich możliwości edukacyjne oraz szansa na zdobycie jakiegokolwiek doświadczenia.

Które kompetencje miękkie będą dużym atutem w nadchodzącym roku?

Poza szkoleniami, kursami i zdobytą praktyką, pracodawcy dosyć mocno będą stawiać na umiejętność komunikacji, nawiązywania relacji, pracy zespołowej oraz kreatywność. Wyższe stanowiska będą wymagały zdolności podejmowania inicjatyw oraz przywództwa.

Z uwagi na pandemię, która dość mocno zachwiała sytuacją na rynku pracy, warto jest zadbać o swoje przygotowanie, fachowe podejście do pracy, ale również o te kompetencje miękkie, które mogą się okazać w pewnym momencie kluczowe.

 

(Artykuł zewnętrzny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA