Zamknij

Dlaczego leczenie alkoholizmu w Katowicach to tak trudna decyzja?

09:10, 18.02.2021 | A.G
Skomentuj

Alkoholizm w Katowicach jest wciąż rosnącym problemem. Przed piciem nie powstrzymują Polaków nawet statystyki corocznie publikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Z jej danych wynika, że alkohol na świecie zabija jedną osobę co 10 sekund. Dlaczego więc leczenie alkoholizmu to dla wielu ludzi tak trudna decyzja?

Dlaczego alkoholik pije?

Aby w pełni zrozumieć powagę decyzji o leczeniu alkoholizmu na śląsku w Katowicach, należy najpierw zastanowić się dlaczego alkoholik pije. Alkohol silnie oddziałuje na psychikę i ciało uzależnionego. Przymus podtrzymywania swojego stanu upojenia ze względu na zmniejszenie objawów syndromu abstynencyjnego jest uwarunkowane fizyczne i łatwiejsze do zrozumienia. Prawdziwą zagadkę stanowią stany psychiczne, które odczuwa alkoholik. 

Osoba uzależniona myśli w określony sposób, dlatego ważne jest, by spróbować zrozumieć stan jej umysłu, zamiast z góry negatywnie oceniać jej brak działania w kwestii leczenia.

Alkoholik odkłada decyzje o leczeniu z kilku powodów:

  • Po pierwsze - alkohol ułatwia regulację emocji. Wypicie alkoholu w szybki sposób przekształca nastrój osoby uzależnionej. Stanowi natychmiastową ulgę, ucieczkę od problemów, maskuje kompleksy. Stan upojenia kojarzy się bezpośrednio z pozytywnymi zjawiskami, których alkoholik nie potrafi osiągnąć w inny sposób. Napoje procentowe stają się gwarantem osiągnięcia określonych emocji.
  • Nałóg wzmacnia mechanizmy obronne. Osobie uzależnionej w pewnym momencie trudno jest obiektywnie ocenić sytuację, w jakiej się znajduje. Wyłączenie mechanizmu obronnego wystawia kruchą psychikę uzależnionego na ból. Alkoholik buduje (świadomie i nieświadomie) mury wokół siebie, a ich tworzenie wkrótce staje się jego kolejnym nałogiem. Zamiast przyznać się do problemu (negatywnie kojarzonego ze słabością), zaprzecza i racjonalizuje swoje zachowanie. Minimalizuje znaczenie choroby alkoholowej lub obwinia za nią innych - robi wszystko, aby tylko nie przyznać się do faktycznego powodu, dlaczego alkoholik pije i wpadł w pułapkę uzależnienia.

Dlaczego leczenie alkoholizmu jest trudną decyzją?

Brak świadomości powagi problemu jest jednym z powodów. Leczenie alkoholizmu jest dla alkoholika często absurdem - pyta: “Po co mam to robić? Przecież nie mam problemu”. Mechanizmy psychologiczne uniemożliwiają mu prawidłowe widzenie swoich zachowań. Przyznanie się do uzależnienia jest najważniejszym krokiem, umożliwiającym dalsze działania.

Ten pierwszy krok zmniejsza mur wokół alkoholika, ale nie stanowi gwarancji podjęcia działań. Po przyznaniu się, osoba uzależniona zaczyna odczuwać niepokój. Uświadomiwszy sobie powagę sytuacji, staje twarzą twarz ze swoim problemem i pierwszy raz zaczyna widzieć, jak wielkie szkody zostały wyrządzone.

Zmiana, nawet na lepsze, oznacza dla niego nieznany teren. Po wielu latach przyzwyczajeń i nawyków związanych z piciem, alkoholik dostrzega wyłącznie określony w ten sposób styl życia. Odpowiada mu określone towarzystwo, zdobyta dzięki alkoholowi pewność siebie i stan rozluźnienia.

Iluzja ta przez wiele lat imitowała rzeczywistość alkoholika, dlatego odrzucenie jej wymaga od alkoholika rozpoczęcia życia na nowo. Często zaawansowany wiek i niski standard życia osoby uzależnionej sprawia, że w jego oczach nowe życie jest nieosiągalne.

Leczenie alkoholizmu kojarzy się również z określonym sposobem postrzegania ośrodków leczenia uzależnień. Alkoholik może kojarzyć leczenie alkoholizmu jako odwyk na NFZ i przebywanie na oddziale zamkniętym w przeludnionych salach. 

Dobrze rozwinięta sieć placówek leczenia alkoholizmu na Śląsku

Na szczęście czasy starego leczenia alkoholizmu minęły. Polska wyróżnia się dobrze rozwiniętą siecią placówek leczenia. Prywatne przychodnie leczenia alkoholizmu, takie jak na przykład śląski oddział placówki medycznej Nasz Gabinet w Katowicach, charakteryzują się szacunkiem do pacjenta, dyskrecją, pełnym zrozumieniem jego choroby i innowacyjnymi metodami leczenia.

Opracowany w ostatnich latach kompleksowy sposób leczenia alkoholizmu w swoim pakiecie zawiera zarówno leczenie objawów fizycznych za pomocą wszywki alkoholowej esperal katowice, a także terapiami psychologicznymi z terapeutą uzależnień, który pomaga alkoholikowi w zrozumieniu problemu i określeniu celów przybliżających go do zmiany stylu życia.

Zrozumienie, czy to swojego problemu, czy drugiego człowieka, nie jest proste. Leczenie alkoholizmu zaczyna się właśnie od zrozumienia i stanowi obowiązkowy krok w celu poprawy stanu życia. 

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%