Zamknij

Czym pokryć dach płaski?

09:37, 03.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:38, 03.03.2021

Planujesz remont dachu płaskiego? A może budujesz dom od podstaw? Jedną z najważniejszych decyzji, przed którą staniesz, będzie ta o wyborze pokrycia. Czym pokryć dach plaski, aby zapewnić mu funkcjonalność, trwałość i estetyczny wygląd? Podpowiadamy.

Dach płaski to dach, którego kąt nachylenia nie przekracza 15 stopni. Czym warto go pokryć, aby był nie tylko szczelny i trwały, ale także estetyczny.

Dobre pokrycie dachu płaskiego, czyli?

Pokrycie dachu płaskiego powinno być przede wszystkim trwałe, odporne na uszkodzenia i zmiany temperatury. Winno zapewniać także najwyższy komfort użytkowania, estetyczny wygląd budynku oraz maksymalną szczelność. Ze względu na fakt, że woda opadowa nie spływa z niego tak szybko, jak z dachu spadzistego, jest to szczególnie ważne. Czym pokryć dach, aby harmonijne połączyć najważniejsze wymagania?

Najpopularniejsze pokrycia dachu płaskiego

Do najpopularniejszych rodzajów pokrycia dachu płaskiego należą obecnie:

  • papy bitumiczne;
  • papy asfaltowe modyfikowane polimerami;
  • dachówki ceramiczne i cementowe;
  • blachodachówki;
  • membrana EPDM.

Sprawdźmy, jakie wady i zalety ma każdy z materiałów.

Papy bitumiczne to materiały, który szczyt popularności ma już za sobą. Z uwagi na wieloletnią trwałość wciąż zdobią dachy wielu polskich domów. Dość trudne i czasochłonne w montażu, coraz częściej zastępowane są przez nowocześniejsze materiały.

Papy asfaltowe modyfikowane polimerami to papy z dodatkiem komponentów poprawiających parametry pokrycia w zakresie elastyczności odporności na działanie deszczu i zmiennych temperatur czy przedwczesnego starzenia.

Dachówki ceramiczne i cementowe to materiały stosowane przede wszystkim do pokrywania dachów spadzistych. Przy odpowiednim montażu można zastosować je także na dachu o kącie nachylenia nie mniejszym niż 10 stopni. Użycie dachówek ceramicznych i cementowych wymaga jednak stworzenia warstwy z drewna lub płyt drewnopochodnych oraz odpowiedniego podkładu, np. z papy.

Blachodachówki, podobnie jak dachówki ceramiczne i cementowe sprawdzą się przede wszystkim na dachach o minimalnym koncie nachylenia na poziomie 9-10 stopni. Także tu konieczne jest stworzenie płaskiego podkładu z desek lub płyt wiórowych.

Membran EPDM to jedne z najnowocześniejszych i najchętniej wybieranych rodzajów pokrycia dachu płaskiego. Jedną z najważniejszych zalet tego materiału jest możliwość pokrycie dachu jednym arkuszem, bez przerw i połączeń. Taka konstrukcja zapewnia maksymalną szczelność, nawet 50-letnią trwałość pokrycia. Poprawia estetykę budynku. Zawartość kauczuku sprawia, że membrany EPDM są niezwykle elastyczne, odporne na promieniowanie Uv i zmiany temperatur. Z powodzeniem zachowują swoje właściwości nawet podczas intensywnych opadów śniegu i deszczu i 45-stopniowych mrozach.

Źródło: https://www.dohmann.pl/remont-dachu-plaskiego/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%