Zamknij

Oświetlenie szynowe - czym jest, jak stworzyć taką instalację?

09:51, 04.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:51, 04.03.2021

Oświetlenie szynowe to doskonały sposób na prosty i funkcjonalny system lamp w mieszkaniu, który dostosuje się do aktualnych potrzeb domownika. Co się kryje pod tym terminem i co wiąże się z montażem oświetlenia szynowego? 

  1. Czym jest oświetlenie szynowe?
  2. Jakie lampy można dobrać do oświetlenia szynowego?
  3. Oświetlenie szynowe jedno- czy trójfazowe?    
  4. Co potrzeba, aby stworzyć instalację oświetlenia szynowego?

Czym jest oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe to rozwiązanie stosowane bardzo często na zachodzie, natomiast w Polsce dopiero stające się popularne w domach prywatnych (bo w halach czy zakładkach produkcyjnych stosowane jest od dawna). Na czym ono polega? W oświetleniu szynowym mamy do czynienia z zestawem lamp mocowanych na listwach zawierających przewody elektryczne. Dzięki odpowiedniej instalacji lampy mogą przesuwać się po listwie, dzięki czemu zyskujemy szerokie możliwości aranżacji przestrzeni, doświetlania odpowiednich miejsc itp. Jest to rozwiązanie dość proste w zastosowaniu, natomiast znacznie zwiększające wygodę użytkowania pomieszczeń.

Jakie lampy można dobrać do oświetlenia szynowego?

Do oświetlenia szynowego dobrać można bardzo wiele rodzajów lamp. Wśród nich znajdują się m.in. taśmy LED, lampy sufitowe, szynowe lampy wiszące czy reflektory, które mają możliwość zmiany kierunku oświetlenia. W oświetleniu szynowym możemy też dowolnie zmieniać kolejność lamp i ich ustawienie. Rozwiązanie to jest więc, jak widać, bardzo uniwersalne i łatwo dobrać lampy do różnej estetyki wnętrz i praktycznego zamysłu przestrzeni.

Oświetlenie szynowe jedno- czy trójfazowe?         

Różnice między oświetleniem jedno- a trzyfazowym dotyczą funkcjonalności instalacji. Oświetlenie szynowe jednofazowe tworzy układ, w którym wszystkie reflektory podpięte są do jednej szyny – dzięki temu zapalamy je i gasimy jednym przyciskiem włącznika. Przy dużym obwodzie może jednak wystąpić problem z napięciem w układach jednofazowych. Oświetlenie szynowe trójfazowe umożliwia rozdzielenie poszczególnych lamp na strefy, tak więc włączać możemy oddzielnie na przykład reflektory wiszące nad częścią jadalną, a oddzielnie nad częścią wypoczynkową pokoju.

Co potrzeba, aby stworzyć instalację oświetlenia szynowego?

Oprócz lamp, najważniejszym elementem oświetlenia szynowego są szynoprzewody, które oprócz dostarczania do reflektorów prądu mogą też pełnić funkcję estetyczną. Możemy je zamówić w pełnej gamie kolorów i długości. Ponadto niezbędne będą końcówka zasilająca oraz końcówka maskująca. W przypadku, gdy zestaw oświetlenia szynowego zawierać będzie więcej niż jedną szynę, należy je połączyć ze sobą łącznikiem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%