Zamknij

Inwestowanie w CFD w czasach kryzysu

11:47, 15.03.2021 A.G Aktualizacja: 11:48, 15.03.2021
Skomentuj

Jeden z najbardziej odczuwalnych efektów kryzysu finansowego to problem z osiąganiem przez inwestorów nawet małego zwrotu z inwestycji. Szukając skutecznych sposobów na zwielokrotnienie zysków, duża część traderów rozważa inwestowanie w produkty złożone dające możliwość prowadzenia transakcji z wykorzystaniem dźwigni finansowej. Jako przykład mogą posłużyć kontrakty różnic kursowych (CFD). Co warto o nich wiedzieć?

Co to jest CFD?

Kontrakt CFD stanowi umowę „nabywcy” i „sprzedawcy" dotyczącą wymiany różnicy między aktualną ceną wybranego instrumentu bazowego a ceną tego instrumentu w chwili zamknięcia kontraktu.

Kontrakty CFD to popularne produkty lewarowane, które oferują ekspozycję na międzynarodowe rynki, a równocześnie wymagają inwestowania zaledwie niewielkiego procentu całkowitej wartości przeprowadzanej transakcji. Kontrakt na różnicę kursową umożliwia traderom wykorzystanie wzrostu ceny instrumentu bazowego czyli przyjęcie długiej pozycji bądź jej spadkuczyli przyjęcie krótkiej pozycji.

W chwili zamknięcia danego kontraktu, inwestor ma do wyboru dwie odmienne ścieżki. Albo otrzymuje albo musi zapłacić różnicę między kwotą zamknięcia a ceną otwarcia wybranego instrumentu CFD i aktywów bazowych. Jeśli różnica jest dodatnia, broker CFD płaci inwestorowi. Natomiast jeśli różnica jest ujemna, wówczas to inwestor musi zapłacić.

Kontrakty na różnicę kursową CFD przypominają niekiedy standardowe instrumenty inwestycyjne, w tym akcje albo popularne kryptowaluty lecz w rzeczywistości znacząco się od nich różnią, gdyż żaden inwestor nigdy nie staje się rzeczywistym właścicielem aktywów bazowych.

Jakie ryzyko jest związane z transakcjami na kontraktach CFD?

Kontrakty CFD, zwłaszcza te które są wysoko lewarowane niosą ze sobą wyjątkowo wysokie ryzyko. Nie są to bynajmniej produkty o standardowych parametrach. Poszczególni brokerzy kontraktów CFD mogą też niekiedy stosować własne warunki a co za tym idzie również koszty związane z transakcjami. Właśnie dlatego kontrakty CFD w zasadzie nie nadają się dla większości traderów indywidualnych.

Kiedy warto prowadzić transakcje na kontraktach CFD? Najlepiej wówczas, kiedy celem jest sama spekulacja, zwłaszcza w krótkim odcinku czasu. Kontrakty CFD to także dobre rozwiązanie, kiedy inwestor pragnie się zabezpieczyć przed ekspozycją związaną ze swoim portfelem inwestycyjnym lub jest w stanie się pochwalić naprawdę dużym doświadczeniem w tego typu transakcjach, a jednocześnie może sobie w pewnym stopniu pozwolić na straty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%