Zamknij
REKLAMA

Jak uzyskać kredyt na założenie działalności gospodarczej?

15:09, 29.04.2021 | A.G
Skomentuj

Samodzielne założenie własnej działalności gospodarczej jest odważnym krokiem dla każdego młodego przedsiębiorcy. Niestety, w wielu przypadkach początki bywają trudne, a chęć oferowania dobrej jakości usług czy produktów rodzi konieczność inwestowania w sprzęt i nie tylko. Z tego powodu dobrym pomysłem jest kredyt dla firm, który może być przeznaczony na start przedsiębiorstwa czy jego rozwój.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że bank przed pożyczeniem pieniędzy często sprawdza potencjalnego kredytobiorcę dla własnego bezpieczeństwa, że ten będzie w stanie finansowanie spłacić. Z tego powodu w wielu przypadkach kredyt na rozwój firmy jest przeznaczony dla osób, które prowadzą już działalność od 12 miesięcy. Wówczas można uzyskać kredyt dla firm bez zdolności kredytowej. Pozostaje jednak pytanie, jak w takim razie otrzymać pieniądze na sam start?

Kredyt na założenie działalności gospodarczej - czy jest możliwy?

Co prawda banki dosyć nieufnie podchodzą do rozpoczynających swoją działalność przedsiębiorców, to niektóre z nich przygotowały specjalne oferty. Kredyt na założenie firmy w niektórych przypadkach może być udzielony dla osób, które działają na rynku nie dłużej, niż przez 6 miesięcy. To dobre rozwiązanie, by otrzymać pieniądze potrzebne na przykład na zakup sprzętu komputerowego czy samochodu. 

Kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Żeby otrzymać kredyt na rozwój firmy, należy przede wszystkim przygotować kilka niezbędnych dokumentów. To na przykład biznesplan, wpis działalności gospodarczej do rejestru, zaświadczenie o zabezpieczeniu kredytu (jeśli jest wymagane), a także zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami (ZUS i US). Warto zatrzymać się na moment przy samym zabezpieczeniu finansowania. Może ono mieć różne formy, np. poręczenie osoby trzeciej, majątek trwały firmy czy hipoteka na nieruchomość oraz cesja wierzytelności. Omawiane zabezpieczenie nie jest jednak zawsze wymagane. W niektórych przypadkach można bez takiej informacji otrzymać nawet 500 000 zł, jednak młodzi przedsiębiorcy muszą się liczyć z niższymi kwotami.

Kredyt dla firmy jednoosobowej powinien być zawsze dobrze przemyślany. Z tego powodu przedsiębiorca musi stworzyć dokładny kosztorys sprzętów i akcesoriów, które są potrzebne do rozwoju swojej marki. Określona kwota pozwoli łatwiej ocenić, w których bankach będzie można liczyć na bardziej skuteczną pomoc. 

Ciekawą opcją w zakresie kredytu na rozwój firmy jest tzw. kredyt inwestycyjny, który jednak nie sprawdzi się w przypadku raczkujących przedsiębiorców, ponieważ by go uzyskać, powinno się działać na rynku co najmniej 12 miesięcy. Co ciekawe, tego rodzaju finansowanie podlega ścisłej kontroli banku, dlatego w wielu przypadkach może się okazać, że dana kwota przeznaczona na przykład na kupno sprzętu elektronicznego zostanie przelana bezpośrednio na konto sprzedawcy. Kredyt inwestycyjny może być przeznaczony na różne zakupy - nie ma w tym przypadku większych ograniczeń. Z tego powodu można swobodnie kupować sprzęt elektroniczny, urządzenia biurowe czy pojazdy.

Interesującym zagadnieniem jest również linia kredytowa. To kredyt dla firmy jednoosobowej, który polega na założeniu dodatkowego konta i stworzeniu na nim limitu debetowego. Zadłużenie będzie automatycznie spłacane wpływającymi środkami. Co ciekawe, każda spłata powiększa limit kredytowy.

Dobry kredyt na rozpoczęcie działalności to również tzw. kredyt obrotowy, który można otrzymać stosunkowo szybko, ponieważ bank nie wymaga przedstawiania zabezpieczeń etc. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%