Zamknij

Co z tym plastikiem? 2 najważniejsze pomysły na świadomą ekologię

08:18, 24.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:18, 24.05.2021

Ponad milion plastikowych butelek na minutę? Taką szacunkową "prędkość" osiąga zanieczyszczenie naszej planety, tylko jednym plastikowym produktem codziennego użytku. Już za kilkanaście lat plastikowe odpady będą wieść prym w największych zbiornikach wody na Ziemi. Brzmi jak z filmu grozy? Patrząc na plastik z perspektywy globalnej, akcja już się rozpoczęła. Co więc zrobić oprócz wprowadzenia własnych, domowych ograniczeń? Co zrobić z nadmiarem tworzyw sztucznych? Odpowiedź nie jest taka zaskakująca jakby się mogło wydawać. Skup plastiku i jego utylizacja, to te dwie najistotniejsze. 

1. Skup plastiku

Hierarchia w postępowaniu z odpadami, znana jako teoria "3 R", jest tłumaczona z języka angielskiego jako ograniczenie użycia, ponownie użycie oraz recykling stały. Aby mogła ona zostać wprowadzona w życie, po segregacji, należy rozpocząć od miejsca, w którym prowadzony jest skup plastiku. Do skupu plastik trafia nie tylko od klientów indywidualnych (również i firm), ale także ze zbiórek publicznych. Najczęściej skup plastiku obejmuje odpady takie jak: płyty HDPE, rury, beczki, kanistry, płyty PP, obudowy sprzętów elektronicznych, czy korki ze zbiórki selektywnej.

2. Skup nakrętek z butelek

Skup korków plastikowych to odrębny temat w utylizacji odpadów sztucznych. Niesie ze sobą często wartość dodaną jaką jest pomoc potrzebującym. Zbieranie nakrętek przez jedną osobę nie jest tak opłacalne jak w przypadku zbiórki przez całe gospodarstwa domowe, szkoły, sklepy, zakłady pracy. I tak kiedy uzbieranych jest ich odpowiednia duża ilość, przekazywane są do skupu korków plastikowych. Średnia szacunkowa ilość na krętek w jednym kilogramie to około 500 sztuk. Czyli całkiem sporo... Pieniądze ze sprzedaży często przeznaczane są na cele charytatywne, dla fundacji lub konkretnych osób. A co dalej dzieje się z nakrętkami? Przetwarzane zostają na granulat. Idealny do produkcji opakowań, rur PCV, łopat do śniegu, wieszaków na ubrania itp. 

I utylizacja tworzyw sztucznych

Utylizacja tworzyw sztucznych dotyczy wszystkich rodzajów odpadów plastikowych. Z powodu zanieczyszczeń oraz wilgoci, szacuje się że odzyskiwać tworzywa można do koło 10 razy. Jest to ogromna szansa dla środowiska, z perspektywy recyklingu tworzyw, które pochodzą od producenta masowego, czyli na przykład przedsiębiorstw. Odzyskane tworzywa służą do produkcji m.in. ekranów akustycznych, worków na śmieci, czy plastikowych koszy. Odpady, które nie nadają się do utylizacji tworzyw sztucznych, są cenne przede wszystkim dla ciepłowni grzewczych, które odzyskują je w postaci energii.

Warto zatem przed wyrzuceniem plastikowej butelki zastanowić się jaką powinna ona drogę przebyć, aby wrócić do nas ponownie, ale w nieco innej formie. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%