Zamknij
REKLAMA

Rośliny ozdobne dwu i wieloletnie, które zagoszczą w naszym ogrodzie na stałe

09:26, 26.05.2021 | materiały partnera

Stworzenie przydomowego ogrodu ma wiele zalet. Przede wszystkim przestrzeń wokół nas staje się zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Sadzenie kwiatów sprawia, że dbamy o środowisko (gdyż są one źródłem pożywienia dla pszczół). Efektowny ogród ma korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne (zależność tą odkryto już w starożytności). W ogrodzie warto wykorzystać nasiona roślin ozdobnych dwu i wieloletnich, gdyż dzięki nim każdego roku będziemy mieli zdecydowanie mniej pracy. Popularne nasiona roślin wieloletnich to na przykład:

Nasiona bratka ogrodowego

Bratek ogrodowy (nazywany także fiołkiem ogrodowym) to dwuletnia roślina zaliczana do rodziny fiołkowatych. Bratek posiada bardzo ozdobne kwiaty (w rozmaitych barwach) o aksamitnym połysku i delikatnym zapachu. Żeby ich uprawa się udała, należy posadzić je na stanowisku słonecznym, w żyznej i próchniczej glebie. Bratki sadzi się zazwyczaj na rabatach, w skrzynkach balkonowych, czy donicach.

Nasiona krwawnika pospolitego

Krwawnik pospolity to roślina, którą bardzo często spotykamy na polskich łąkach. Można rozważyć jego uprawę w ogrodzie, gdyż nie jest wymagający i będzie rósł na każdej glebie (dodatkowo posiada całkowitą odporność na mróz). Krwawnik posiada zazwyczaj drobne i białe kwiaty, choć można spotkać także odmiany różowe i intensywnie czerwone. Warto zdawać sobie sprawę, że krwawnik pospolity ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Z jego walorów leczniczych dobrze zdawali sobie sprawę już średniowieczni mnisi.

Nasiona astra alpejskiego

Aster alpejski jest to roślina wieloletnia zaliczana do rodziny astrowatych, którą w Polsce spotyka się dość rzadko (w naturalnych warunkach rośnie w Pieninach i Tatrach). Aster charakteryzuje się kwiatami zebranymi w okazałe koszyczki – mają one fioletowo-żółty kolor. Roślina najobficiej kwitnie na stanowiskach słonecznych. Potrzebuje gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej. Astry nadają się do tworzenia rabat i dekoracji skalniaków.

Nasiona wiesiołka

Wiesiołek to roślina z rodziny wiesiołkowatych, która wywodzi się z Ameryki Północnej. W Europie pojawił się około XVII wieku. Znakiem rozpoznawczym wiesiołka są dość duże, żółte, promienista kwiaty, które są zamknięte w ciągu dnia, a otwierają się dopiero wieczorem (zapylają je ćmy). Okres kwitnienia wiesiołka rozpoczyna się w czerwcu i trwa do września. Wiesiołek nie ma wielkich wymagań jeżeli chodzi o uprawę. Jest całkowicie odporny na mróz, a jednocześnie dobrze znosi suszę. Warto posadzić go na glebach piaszczystych i przepuszczalnych, na stanowisku słonecznym. Wiesiołek często uprawiany jest ze względu na swoje walory lecznicze.

Nasiona dziewanny

Dziewanna ogrodowa to dwuletnia roślina, którą zaliczamy do rodziny trędnikowatych, która rośnie przede wszystkim na obszarach klimatu umiarkowanego. Żółte kwiaty dziewanny są zebrane w grona na długim i prostym pędzie kwiatostanowym. Dziewanna dobrze czuje się na różnych glebach, ważne jest jednak, żeby zapewnić jej stanowisko słoneczne. Roślinę tę poleca się początkującym ogrodnikom, gdyż nie wymaga ona praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Nasiona macierzanki piaskowej

Macierzanka piaskowa to roślina wieloletnia, którą zalicza się do rodziny jasnotowatych. Charakteryzuje się ona mniejszymi i większymi różowo-fioletowymi kwiatami. Okres kwitnienia macierzanki rozpoczyna się w czerwcu i trwa do września. Jest ona rośliną owadopylną i miododajną. Posiada liczne właściwości lecznicze. Ogrodnicy często wykorzystują macierzankę do obsadzania ogródków skalnych.

Nasiona gailardii ościstej

Gailardia oścista to łatwa w uprawie bylina zaliczana do rodziny astrowatych. Posiada ona sztywne i owłosione łodygi, a także wielobarwne kwiaty. Gailardia dobrze znosi suszę i upały, a ze względu na sztywne łodygi może rosnąć w miejscach nieosłoniętych od wiatru. Dla rośliny tej dobrze jest zarezerwować gliniasto-piaszczyste, zasobne w składniki pokarmowe i lekko wilgotne gleby. Gailardia najlepiej prezentuje się w grupie. Wykorzystuje się ją do tworzenia barwnych rabat, a także jako kwiat cięty.

źródło: https://www.esklep.legutko.com.pl/6-ziola

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%