Zamknij

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

13:25, 31.05.2021 A.G Aktualizacja: 13:26, 31.05.2021
Skomentuj

W nowoczesnym budownictwie wiodącym trendem są obecnie rozwiązania proekologiczne skupiające się na eksploatacji domu w przyjazny dla natury sposób. Wiele urządzeń współgra ze sobą, tworząc wydajny system, który w dłuższej perspektywie czasu przynosi znaczące oszczędności. Instalacja fotowoltaiczna to uniwersalne rozwiązanie nadające się zarówno do już istniejących domów, jak i tych, które mają dopiero powstać. Panele produkujące prąd elektryczny to idealne uzupełnienie systemu ogrzewania opartego o pompę ciepła, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by działały one samodzielnie i stanowiły wydajne źródło prądu, zmniejszając tym samym opłaty za energię elektryczną. Dowiedz się więcej, jak działają panele fotowoltaiczne i przekonaj się, jak wiele można zyskać, instalując jej w swoim gospodarstwie domowym czy firmie.

Jak działa fotowoltaika i czemu to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze?

Choć moda na montowanie paneli fotowoltaicznych czy solarnych jest obecna w Polsce już od dobrych kilku lat, dalej wiele osób nie czuje się na tyle przekonanych, by ulec temu trendowi. Inwestorzy często wolą postawić na tradycyjne rozwiązania, które znają i wiedzą, że działają. Warto jednak podkreślić, że czerpanie energii – zarówno cieplnej, jak i elektrycznej – z natury to przyszłość, dlatego już teraz warto dopasować się do nowych, dla niektórych egzotycznych trendów, bo już wkrótce staną się one obowiązującym standardem. Zwłaszcza że sam montaż takich proekologicznych rozwiązań nie jest skomplikowany, a obecnie można uzyskać na nie dofinansowania z różnych lokalnych programów regionalnych.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, dobrze jest uściślić wiedzę na temat omawianego zagadnienia, jakim są panele fotowoltaiczne. W zależności od wielkości gospodarstwa domowego czy firmy na dachu budynku lub innym dogodnym miejscu montuje się od kilku do kilkunastu modułów przekształcających energię słoneczną na prąd stały. Możliwe jest również stworzenie farmy fotowoltaicznej, jednak koszt takiej inwestycji to duży wydatek wymagający dużego wkładu własnego. Uzyskana w ten sposób energia elektryczna nie nadaje się do użytku w lokalnej sieci – konieczna jest wówczas zamiana na prąd przemienny, do czego wykorzystywany jest inwerter (falownik). Ten z kolei za pomocą okablowania dostarcza energię elektryczną o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz do różnego rodzaju odbiorników, jakie są podpięte do lokalnej sieci energetycznej.

Panele fotowoltaiczne Tarnowskie Góry, które wytwarzają prąd elektryczny wprost ze słońca, generują nadwyżki. Należy je odprowadzać albo do akumulatora, który w razie awarii instalacji pełnił będzie rolę zapasowego źródła energii, albo do ogólnej sieci energetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna i jej zalety – ekologia połączona z oszczędnością

Panele fotowoltaiczne wybierane są nie tylko ze względów ekologicznych. Oczywiście możliwość produkowania energii elektrycznej, nie zanieczyszczając przy tym środowiska, to ważny aspekt, ale jeśli za fotowoltaiką nie przemawiałby realne korzyści, nie zyskałaby ona na aż tak dużej popularności. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim dostęp do niewyczerpanego źródła energii, z którego można korzystać przez cały rok. Mitem jest stwierdzenie, że do Polski dociera zbyt mało promieni słonecznych, by fotowoltaika dla firm czy inwestorów prywatnych była opłacalna. Kupno takich paneli zwraca się w kilka, kilkanaście lat (zależy od zapotrzebowania energetycznego), a po tym okresie można cieszyć się tanią energię elektryczną czerpaną wprost ze słońca.

Dodatkowym czynnikiem przemawiającym na korzyść paneli fotowoltaicznych jest ich łatwa konserwacja – nie mają one ruchomych części narażonych na zniszczenie, a utrzymanie powierzchni panelu w czystości nie nastręcza większych trudności (wystarczy je umyć kilka razy do roku). Warto również pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna umożliwia magazynowania i sprzedaż energii elektrycznej. Wspomniane już przyłączenie systemu do ogólnej sieci energetycznej pozwala na oddawanie nadwyżek prądu, które w mniej słoneczne dni (np. w okresie jesienno-zimowym) można odbierać. Wówczas jedyne koszty związane z opłatami za energię elektryczną związane są z utrzymaniem paneli fotowoltaicznych, a nie zużyciem prądu przez domowników.

Panele fotowoltaiczne a dotacje – dofinansowania z programów pozwalają obniżyć koszt zakupu i montażu instalacji

W przypadku fotowoltaiki dla firm istnieje możliwość uzyskania dotacji tylko z programów regionalnych, ale warto podkreślić, że koszty związane z wdrożeniem takiej instalacji można doliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (leasing). Oprócz tego dla inwestorów prywatnych dostępnych jest szereg różnych programów, do których zaliczyć można:

  • Ulgę termomodernizacyjną;
  • Agroenergie;
  • Czyste powietrze;
  • Energia plus.

Istnieje również możliwość wzięcia kredytu czy bezzwrotnej pożyczki na panele fotowoltaiczne, jednak każde takie podanie będzie rozpatrywane indywidualnie, dlatego dobrze jest przygotować wszelkie niezbędne dokumenty lub skonsultować się ze specjalistami od fotowoltaiki.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%