Zamknij

Rząd szykuje zmiany dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych

13:50, 14.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:50, 14.07.2021

Zmiany w rozliczeniach Polaków, którzy posiadają fotowoltaikę, zostaną wprowadzone najprawdopodobniej po nowym roku. Ujednolicony system rozliczania prosumentów, to konieczna do wprowadzenia reforma ustawy, której wymaga Komisja Europejska.

Fotowoltaika - jak jest dziś?

Obecnie sytuacja wygląda następująco - zaraz po zamontowaniu paneli słonecznych i wymianie licznika na dwukierunkowy, można korzystać z systemu opustów. Na czym to polega? Nadwyżka wytworzonej energii trafia do elektrowni, skąd może zostać odebrana przez prosumenta w późniejszym czasie. Ma on prawo do odebrania 80% wyprodukowanej całości, 20% natomiast zachowuje operator. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się zazwyczaj po kilku latach. Dla osób posiadających już panele fotowoltaiczne, forma rozliczania nie ulegnie zmianie mimo wprowadzenia nowelizacji ustawy. Pozostali, którzy dopiero planują inwestycję w prąd ze słońca mogą spodziewać się zmian dopiero po nowym roku.

Panele fotowoltaiczne - jak będzie wyglądać przyszłość?

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstał projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nie będzie możliwości rozliczania energii w postaci opustów, jedyną opcją stanie się sprzedaż. Plany przewidują, że sprawą tą zajmą się firmy pośredniczące - handlujące energią. Wyrównanie zysków stanie się trudniejsze, niż w obecnie funkcjonującym systemie rozliczeniowym. Prosumenci będą zużywać swoją energię na bieżąco, a brakującą kupować. Nadwyżki energii zaczną być skupowane po średniej cenie z poprzedniego kwartału - koszty te publikować będzie Urząd Regulacji Energetyki.

Obecne założenia przewidują, że do końca 2021 roku, liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce wzrośnie o ok. 68% i przekroczy 6 GW. Z dostępnych raportów analizujących branże fotowoltaiki w Polsce wynika, że tempo rozwoju rynku PV jest niezwykle wysokie. Rok 2020 był najlepszym w historii rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2020 roku wyniosła 3936 MW, co oznacza wzrost o 2 463 MW rok do roku i przekłada się na 200% wzrost rok do roku.

Czy konieczne są zmiany?

Rząd tłumaczy, że zmiany w kwestii fotowoltaiki są nieuniknione i potrzebne. W przyszłości pozwoli to na sprzedaż prądu innym odbiorcom. Jest jeszcze czas, aby zamontować panele fotowoltaiczne i korzystać z systemu bilansowania energii na starych zasadach. Z pewnością za pewien czas, wraz z rozwojem spraw związanych z OZE, nowe warunki rozliczania nadwyżek prądu, przyniosą nowe korzyści i perspektywy. Przemiany te są koniecznością, ze względu na regulacje unijne, do których Polska musi się dostosować. To dość oczywiste następstwo, które jest spowodowane sytuacją rynkową i międzynarodową. Rząd prognozuje, że kolejne lata będą przełomowe pod względem rozwoju domowego magazynowania energii. Przydomowe magazyny energii pozwolą na przechowywanie nadwyżek prądu i zwiększenie autokonsumpcji. Magazyny energii będą zdobywały coraz większą popularność i staną się szerzej oferowane. Rozwój fotowoltaiki w Polsce zmierza w dobrym kierunku.

Partnerem artykułu jest firma ColumbusEnergy, która jest dystrybutorem fotowoltaiki w Katowicach oraz całym województwie śląskim.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%