Zamknij
REKLAMA

Ubrania sportowe - jakie pralki wybrać, aby nie zniszczyć odzieży?

15:11, 15.07.2021 | A.G
Skomentuj

Ubrania sportowe to nierzadko bardzo duży wydatek. Nic dziwnego, nowoczesne ubrania do aktywności fizycznej odznaczają się świetnymi parametrami wodoszczelności, są "oddychające", dodatkowo mają fenomenalne właściwości termiczne. Wszystkie one zostają jednak tylko wtedy zachowane, gdy ubrania są w odpowiedni sposób konserwowane i prane. Jaką pralkę powinniśmy wybrać, jeśli w naszej szafie mamy mnóstwo ubrań sportowych?

Szybko na trening? Szybkie pranie!

Zazwyczaj ubrania po większości treningów nie mają plam czy silnych zabrudzeń - wyjątkiem tutaj mogą być sporty drużynowe na boisku, jak np. piłka nożna. Jeśli jednak po naszej wizycie na siłowni, joggingu czy sesji pilatesu lub yogi potrzebujemy jedynie odświeżyć ubranie, wielogodzinne programy będą marnowaniem wody, prądu i... naszego czasu. Najlepsze dostępne pralki na rynku posiadają specjalne programy dla sportowców, które trwają niekiedy nawet 12 minut! W ten sposób odświeżona odzież sportowa jest gotowa do użycia niemal zaraz po praniu (w zależności od szybkości jej schnięcia). Tego typu programy są jednocześnie bezpieczne dla tekstyliów używanych do produkcji ubrań sportowych.

Program dla sportowców do zadań specjalnych

Jeśli zdarza Ci się mocno zabłocić ubranie, jesteś amatorem górskich wypraw, kolarstwa, piłki nożnej czy innych sportów w których pojawia się błoto lub bardzo intensywny wysiłek i pot, sprawdź, czy Twoja pralka ma tzw. dedykowany program do odzieży sportowej. Jak działa tego typu program? Po pierwsze, pranie odbywa się w odpowiednio niskiej temperaturze, aby nie uszkodzić delikatnej struktury tekstyliów. Po drugie, specjalnie opracowane ruchy bębna nie niszczą ubrań, co mogłoby mieć miejsce np. przy bardzo mocnym wirowaniu. Najmniejsze możliwe obroty to aktualnie już nawet 400 na minutę - prawdopodobnie Twoja odzież sportowa może być prana w wyższych. Taki program dedykowany dla sportowców trwa zazwyczaj dłużej (ok. 90 minut), warto więc zwrócić uwagę na fakt, czy pralka posiada również dodatkowe funkcje usprawniające logistykę prania.

Pralka dla sportowca - na co zwrócić uwagę?

Oczywiście pralka dla sportowca przede wszystkim powinna uwzględniać specyfikę tekstyliów używanych do odzieży przeznaczonej dla aktywnych osób. Bardzo ważne jest jednak, aby posiadała również takie funkcje jak opóźnienie startu - pozwoli to zaplanować pranie na dogodną godzinę tak, aby nie zalegało długo mokre w bębnie pralki, a tym samym nie przejmowało charakterystycznego zapachu. Po drugie, dobrze jest wybierać pralki z możliwością prania niepełnego wsadu, które ważą ubrania i na tej podstawie dobierają ilość wody i ustalają czas prania. Większość pralek wiodących producentów ma tę opcję już w standardzie, należy się jednak upewnić, że nasz model to posiada. W przeciwnym wypadku chcąc wyprać jedynie dwie pary spodenek i parę koszulek będziemy zmuszeni do zapełnienia całego kosza na pranie, aby włączenie prania było opłacalne.

Na koniec: warto pamiętać, że większość odzieży sportowej nie może być suszona w suszarkach bębnowych. Dlatego kupowanie pralko-suszarki dla tego rodzaju ubrań nie ma większego zastosowania - nie oznacza to jednak oczywiście, że rozwiązanie to nie sprawdza się przy innych typach tekstyliów.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%