Zamknij

Ile prądu zużywa komputer stacjonarny? Czy to lepsza opcja niż laptop?

10:05, 23.07.2021 A.G Aktualizacja: 10:06, 23.07.2021
Skomentuj

Pobór energii w komputerze stacjonarnym liczymy w jednostce watów. Ile prądu zużywa komputer stacjonarny, a ile laptop? Czy te urządzenia pobierają wiele prądu? Podamy pokrótce główne informacje o poborze prądu przez komputer, o tym ile energii komputer zużywa.

Pobór energii w komputerze stacjonarnym

Być może zagadnienie dotyczące tego ile prądu zużywa komputer, jest ważne szczególnie dla miejsc (np. duże biura z wielką ilością komputerów), w których nasze komputery stanowią istotny udział w poborze energii elektrycznej. Ale temat powinien zainteresować również prywatnych, domowych użytkowników komputerów, ponieważ komputer (w szczególności komputer stacjonarny) jest sprzętem podłączanym do gniazdka z prądem, a jeśli weźmiemy także pod uwagę urządzenia peryferyjne (monitorem zajmiemy się oddzielnie), to wyraźnie widać, że korzystanie z komputera ma wpływ nie tylko na budżet firmowy, ale także budżet domowy. Opłaty za prąd płacimy wszyscy.

Komputer stacjonarny może zużywać nawet 700 i więcej watów energii. Zależy to od tego, czy działa w stanie bezczynności, czy też pamięć operacyjna i procesor są zajęte przez cały czas. Kwota płatna za prąd może wynosić więc nawet około 1000 złotych. Oszczędzanie energii w takim układzie staje się czymś pilnym dla gospodarstwa domowego, w którym działa jeden komputer stacjonarny, tym bardziej dla firmy, w której przez całą dobę działa całe mnóstwo komputerów. Każdy uruchomiony na komputerze proces do większe zużycie energii. Wyłączajmy więc niepotrzebne aplikacje. Także obciążenie naszej pamięci RAM, praca zegara systemowego powiązanego z procesorem i jego taktowaniem - mają wpływ na zużycie energii. Powszechnie doradza się przechodzenie w stan uśpienia lub hibernacji, gdy wiemy, że nie będziemy korzystali z komputera przez jakiś czas.

Im bardziej wydajna maszyna i im więcej procesów uruchomionych na komputerze, tym większe zużycie energii. Nie bez znaczenia jest to, co robimy na komputerze, bowiem zapotrzebowanie na prąd będzie stosunkowo niskie, gdy pracujemy w edytorze tekstu, zdecydowanie wyższe, gdy uruchamiamy nową grę, które korzysta z naszej zewnętrznej karty graficznej.

Za to wszystko płacimy realne pieniądze - korzystanie z komputera stacjonarnego i laptopów (które zużywają nieco mniej energii, nawet w wersjach najsilniejszych sprzętowo) jest jak najbardziej płatne, a pieniądze należne firmom dostarczającym energię widoczne są w tabelkach na pismach przesyłanych nam przez dostawców prądu.

Warto więc myśleć o ekologicznym i energooszczędnym korzystaniu z komputerów.

Monitor w komputerze stacjonarnym a pobór energii

Monitor jest jednym z tych elementów komputera stacjonarnego, którym należy przypisać najwyższy pobór energii. Głównym czynnikiem jest tu jasność. To prawie tak, jakbyśmy w naszej lampce zamontowali silniejszą żarówkę, która wprawdzie jaśniej oświetla pomieszczenie, ale pobiera także więcej prądu. Poza tym prawdziwi profesjonaliści zazwyczaj nie potrzebują pełnej jasności monitora, bowiem spędzanie wiele czasu przy monitorze komputera w tak silnym naświetleniu - psuje wzrok. Możemy więc wyregulować poziom jasności w naszym monitorze, aby dać ulgę oczom i nie narażać się na większe straty energii. Specyfikacje klasy energetycznej monitorów także podają przedział, w jakim te urządzenia się mieszczą. Warto wybierać monitory elektrooszczędne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%