Zamknij
REKLAMA

Arginina – co to jest i jak działa?

09:46, 17.09.2021 | A.G
Skomentuj

Każda osoba, która zajmuje się sportem, słyszała o argininie. Jest to substancja, która kompleksowo wspiera organizm człowieka. Przydaje się podczas budowania masy mięśniowej i usuwania toksyn, a także w stanach obniżonej odporności. Zobacz, co to jest arginina i jakie jest jej działanie.

Co to jest arginina?

Arginina jest organicznym związkiem chemicznym. Należy do aminokwasów, które w organizmie człowieka są kodowane przez DNA. Zalicza się ją do substancji endogennych. Oznacza to, że ciało może samodzielnie ją wyprodukować. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku tych osób, które spożywają odpowiednią ilość kwasu glutaminowego i proliny. W przeciwnym razie synteza jest niewystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu. Wówczas należy rozważyć suplementację argininy.

Jak arginina działa na organizm człowieka?

Arginina ma wielokierunkowy wpływ na organizm człowieka. Przede wszystkim bierze udział w budowaniu tkanki mięśniowej. To jednak nie jedyny powód, dla którego chętnie sięgają po nią sportowcy. Arginina przyspiesza regenerację organizmu po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym. Dzieje się tak dzięki temu, że zwiększa produkcję tlenku azotu. Tym samym wszystkie tkanki otrzymują więcej krwi, tlenu i substancji odżywczych. Ponadto suplementacja argininy zwiększa wytrzymałość organizmu.

Dzięki wspieraniu wydzielania tlenku azotu arginina ma też wpływ na potencję. Substancja ta jest potrzebna, aby rozszerzyć naczynia krwionośne w prąciu. Dzięki temu nie tylko powstaje erekcja, ale jest ona utrzymana przez cały czas potrzebny do odbycia stosunku seksualnego.

Arginina ma także pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Wspomaga ona funkcjonowanie mikroflory jelitowej. Osoby, które dbają o utrzymanie tego aminokwasu na odpowiednim poziomie, rzadziej zmagają się z przykrymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego.

Ponadto arginina:

  • wspiera usuwanie toksyn z organizmu,
  • bierze udział w syntezie hormonu wzrostu,
  • wspiera funkcjonowanie układu krążenia,
  • wspiera układ immunologiczny.

Suplementy diety z argininą

Suplementy diety z argininą są dostępne w postaci kapsułek, tabletek lub proszku. Formę preparatu każda osoba powinna dopasować do swoich preferencji. Warto wybierać preparaty wysokiej jakości, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Konieczne jest także, aby stosować suplementy diety z argininą zgodnie z zaleceniami producenta. Zwiększenie dawki nie poprawi ich skuteczności, natomiast zmniejszenie może spowodować, że nie pojawią się spodziewane efekty.

Czy każdy może stosować argininę?

Mimo że arginina ma pozytywny wpływ na organizm człowieka, nie każdy może ją stosować. Nie jest to wskazane w przypadku osób, które chorują przewlekle na schorzenia dróg żółciowych, wątroby, nerek i zaburzenia trawienia. Jest ona przeciwwskazana przy wysokim nadciśnieniu tętniczym. Od jej suplementacji powinny powstrzymać się także ciężarne i kobiety, które karmią piersią. W razie wątpliwości dotyczących przeciwwskazań do stosowania argininy należy skonsultować się z lekarzem.

Więcej informacji o argininie znajdziesz na https://www.sklepzycia.pl/l-arginina

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%