Zamknij

Węgiel, drewno- kaloryczność, co się bardziej opłaca?

12:56, 22.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:40, 28.10.2021
Skomentuj

Drewno, jako materiał pochodzący z natury, uznawane jest za ekologiczny sposób ogrzewania domu. Węgiel ma podobne pochodzenie, powstał miliony lat temu, a jego budulcem były rośliny. Nie jest on jednak tak łaskawy dla atmosfery jak drewno.

Wiele jest powodów, dla których inwestorzy odchodzą od węgla kamiennego, wybierając choćby gaz ziemny. Jednym z nich jest ekologia. Kolejne to wygoda oraz brak konieczności inwestowania w dodatkową przestrzeń do przechowywania opału. Natomiast wybierając pomiędzy węglem a drewnem, warto przyjrzeć się bliżej ich wartości opałowej.

Co to jest wartość opałowa?

Koszty ogrzewania domu zależą od wybranego paliwa. Obecnie do wyboru są różne możliwości. Popularne paliwa energetyczne to nadal węgiel kamienny, drewno oraz od kilku lat gaz. Zastanawiając się nad sposobem ogrzewania, nie sposób pominąć pojęcia wartość opałowa. Określana jest również jako kaloryczność paliwa. I najprościej mówiąc jest to ilość ciepła powstałego w wyniku spalania. Dzięki tej wartości wiadomo, które z paliw jest najbardziej wydajne. Najtańsze paliwo niekoniecznie oznacza najniższe wydatki, gdyż przy niskiej wartości opałowej, kupuje się go więcej. Jeśli w trakcie sezonu zabraknie opału, to zapłacimy za niego więcej, co oznacza, że tanie paliwo może słono kosztować.

Kaloryczność węgla

Wartość opałowa węgla jest zróżnicowana, w zależności od tego, czy mamy na myśli węgiel kamienny, czy brunatny. W przypadku tego pierwszego o wysokiej kaloryczności mówimy, gdy przyjmuje ona wartość z przedziału 23 a 30 MJ/kg. Węgiel brunatny ma wysoką wartość opałową, gdy mieści się ona w granicach 10- 12 MJ/kg.

Koszt ogrzewania domu węglem zależy również od rodzaju pieca. Stare kotły są nie tylko nieekologiczne, ale również biją właścicieli po kieszeni. Dlatego w wielu częściach Polski ma miejsce wymiana starych pieców, tzw. kopciuchów, czemu sprzyjają dotacje, które skończą się wraz z początkiem 2022 roku.

Kaloryczność drewna

Choć jest uznawane za ekologiczne, to niekoniecznie jest wygodne. Drewno opałowe wymaga znalezienia dobrego, a przy tym taniego dostawcy. Kolejna kwestia to pomieszczenie, w którym będzie ono składowane. A jak z kalorycznością tego opału? Zależy ona, podobnie jak w przypadku węgla, od rodzaju drewna. Najwyższą wartość opałową ma grab, dąb, buk. One należą też do najdroższych gatunków drewna opałowego. Jeszcze pozostaje kwestia tego, jak długo drewno było suszone. Najwyższą kalorycznością wykazuje się drewno twarde, suszone około 2 lat. Wilgotność wpływa na żywotność kotła, dlatego nie powinna przekraczać 15 – 20%.

Aby określić wydatki na ciepło w domu, wystarczy podzielić cenę za tonę węgla przez wartość opałową wyrażoną w MJ/kg.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MartaMarta

0 0

Ja mam kocioł eei pellets z firmy Kostrzewa i go urzytkuje 5 lat i jestem bardzo zadowolona . Kocioł sprawdza się , jest wydajny i na czasie . Paliwo jest pelletowe i myślę ,że to było dobre rozwiązanie dla mojej rodziny 15:06, 24.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

jaja

0 0

mam koze i we nią pukam 18:01, 24.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%