Zamknij
REKLAMA

Możliwość odzyskania nadpłaconego podatku z emigracji zarobkowej

12:50, 29.10.2021 | .
Skomentuj

Polacy emigrują z kraju coraz częściej. Co wydawać się może nieintuicyjne, jednym z najczęściej wybieranych kierunków emigracji jest Norwegia. Jednak w wyniku pandemii koronawirusa wielu naszych rodaków zmuszonych było do powrotu na łono ojczyzny. Spowolnienie tempa życia spowodowanego przez pandemię stało się doskonałym momentem na skorzystanie z prawa do zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. Poświęćmy więc chwilę na zrozumienie procesu składania deklaracji podatkowych, odkryjmy jak odzyskać pieniądze, które do nas należą.

Wokół tematu zwrotu podatku z zagranicy narosło wiele mitów związanych z faktem jego niezrozumienia. Ludzie myślą, że deklarując zagraniczne zarobki i otrzymując zwrot podatku traci się emeryturę, czy możliwość pracy w danym kraju. Oczywiście nie jest to prawdą zwrot podatku z zagranicy to legalny, bezpieczny proces umożliwiający odzyskanie należnych podatnikom pieniędzy. Jeśli pracujemy w Polsce również obowiązuje nas składanie deklaracji podatkowej, co stanowi podstawę do zwrotu naszej nadpłaty.

Nie inaczej jest za granicą. W Norwegii istnieje podatek dochodowy o wysokości 23%, które płacą zarówno rodowici mieszkańcy, jak i osoby z zagranicy. Po powrocie do Polski możemy złożyć zeznanie podatkowe i odzyskać nadpłacone pieniądze tak, jak obywatele Norwegii. Konieczne będzie zebranie potrzebnych dokumentów, a następnie ich wypełnienie. Będzie to wymagać nieco wysiłku i cierpliwości. Weźmy więc realny przykład: zwrot podatku z Norwegii.

Proces zwrotu podatku

W Norwegii jego czas trwania wynosi zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Okres ten zależny jest od systemu podatkowego konkretnego państwa, jak i innych czynników: ilości pracy, jaką mają urzędnicy, błędów w przekazanych dokumentach, itd. Co należy zrobić, by odzyskać należne pieniądze?

Oszacuj kwotę zwrotu

Oczywistym jest, że chcemy znać spodziewaną sumę, która zasili nasz budżet. Dla Norwegii średnia odzyskanych przez Polaków nadpłat to 5820 NOK. Jednak w zależności od długości okresu zatrudnienia i naszych dochodów może być ona większa lub mniejsza.

W przestrzeni cyfrowej łatwo znaleźć dziś darmowe kalkulatory zwrotu podatku: to użyteczne narzędzie, które będzie pomocne w szacowaniu należnej nam kwoty. Konieczne będzie wypełnienie okienek z danymi. Na tej podstawie otrzymamy oszacowaną sumę, którą możemy odzyskać.

Do kiedy można odzyskać nadpłatę?

Komu nie zdarzyło się przeciągać trudnych decyzji? Ta zasada działa też w tym przypadku. Warto mieć w głowie, że im szybciej załatwimy całą procedurę, tym płynniej ona przebiegnie. Nadpłacone podatki z Norwegii odzyskać można za ostatnie 4 lata podatkowe – jeśli pracowałaś w Norwegii przed rokiem 2016, termin niestety minął. Ale jeśli chcesz odzyskać pieniądze np. za rok 2020, wciąż masz taką możliwość!

Jakie dokumenty musisz mieć

Nie da się ukryć, ta część często sprawia ludziom trudność. Potrzebny jest czas i cierpliwość. Zwot nadpłaty uzyskamy tylko i wyłącznie składając wszystkie dokumenty, które stanowią potwierdzenie uzyskanych przez nas w danym kraju dochodów i zapłaconych podatków. Musimy mieć ze sobą:

  • Kopię paszportu lub dowodu osobistego;
  • Formularz Arsoppgave.

Ten dokument wystawia pracodawca: przedstawia wypłacone pensje, a co za tym idzie – odprowadzone podatki. Można mieć ze sobą zamiast niego ostatni odcinek wypłaty od każdego z naszych norweskich pracodawców.

  • Formularz Selvangivelse (jeśli takowy otrzymaliśmy).

Ten dokument corocznie wystawia norweski urząd podatkowy. Przedstawia on zarówno zapłacone podatki, jak i uzyskane dochody.

  • Dokument rozliczenia podatkowego Skatteoppgjor – jeśli się go ma.

To kolejny dokument, który corocznie wystawia norweski urząd podatkowy - Skatteetaten, gdy już zakończy się rok podatkowy. W nim możemy znaleźć wiele dodatkowych informacji dotyczących procesu zwrotu podatku. Znajduje się w nim wiele dodatkowych informacji na temat tego, jak odbywa się proces zwrotu podatku.

Cały proces można rozpocząć bez wszystkich niezbędnych dokumentów, jednak koniec końców muszą być one dostarczone. Ich zbieranie może okazać się trudniejszym, niż przewidywaliśmy – wtedy warto skontaktować się ze specjalistami ds. zwrotu podatków z zagranicy. Załatwią oni za nas całą „papierkową robotę” i zapewnią, że zwracana nam kwota będzie tak wysoka, jak to możliwe. Czasem warto zapłacić za wygodę i nie przejmować się samodzielną walką z biurokratyczną machiną.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%