Zamknij
REKLAMA

Czy rynek nadal potrzebuje specjalistów z branży IT?

13:01, 05.11.2021 | materiały partnera

Branża IT cechuje się bardzo dynamicznym rozwojem, co wpływa także na wzrost zapotrzebowania na konkretnych specjalistów. Pomimo pandemii koronawirusa i gospodarczego lockdownu osoby zajmujące się nowoczesnymi technologiami nie mogą narzekać na brak propozycji zatrudnienia. Firmy coraz chętniej wdrażają rozwiązania z zakresu IT, aby dzięki temu pozyskać nowych klientów.

Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa

Obecnie coraz więcej firm wykorzystuje nowoczesne technologie w zakresie przetwarzania danych. Przykładem mogą być sklepy internetowe oraz banki, które przechowują informacje na temat klientów oraz umożliwiają dokonywanie płatności online. Z tego powodu na rynku jest coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Osoba na tym stanowisku odpowiada za wdrażanie odpowiednich rozwiązań, które mają na celu ochronę drażliwych informacji – specjalista na bieżąco zabezpiecza dane przed potencjalnymi cyberatakami.

Duży popyt na specjalistów Big Data

Innym zawodem, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem na rynku jest specjalista Big Data. Również w tym przypadku jego usługi są wykorzystywane przez firmy związane z różnymi branżami. Obecnie nie tylko globalni giganci inwestują w narzędzia analityczne, co skutkuje rosnącym popytem na doświadczonych specjalistów z tego zakresu. Jednym ze szczególnie poszukiwanych profesjonalistów jest Data Scientist, który najczęściej pracuje z wykorzystaniem języka oprogramowania Python lub R. Na tym stanowisku kluczowe są nie tylko umiejętności programowania, ale i doświadczenie analityka danych.

Na jakich specjalistów IT wciąż rośnie zapotrzebowanie?

Wśród innych specjalistów, na których wciąż rośnie zapotrzebowanie, warto wymienić Web Developera. Obecnie pracodawcy mają nieco większe oczekiwania względem osób realizujących się w tym zawodzie. Coraz częściej Web Developer odpowiada nie tylko za projektowanie serwisów i stron internetowych, ale także za ich kompleksową obsługę, w tym prowadzenie bazy danych czy wdrażanie dedykowanych aplikacji. Wciąż w cenie są także usługi konsultingowe, dlatego na brak zainteresowania nie mogą narzekać konsultanci SAP. Osoby na tym stanowisku pomagają w zarządzaniu przedsiębiorstwem między innymi z wykorzystaniem specjalnie opracowanego systemu informatycznego. Zajmują się bieżącym testowaniem wdrażanych rozwiązań technologicznych oraz diagnozowaniem pojawiających się problemów. Podobnie jak analitycy czy specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, konsultanci SAP są zatrudniani w firmach o różnych profilach działalności.

Aktualna sytuacja na rynku stanowi najlepszy dowód na to, że praca w IT wciąż jest bardzo przyszłościowa. Warto zdecydować się na karierę w zawodzie programisty, specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa, konsultanta SAP czy analityka danych. Od paru lat niezmiennie rośnie zapotrzebowanie na profesjonalistów z tych obszarów IT, którzy mogą liczyć na oferty pracy nie tylko na krajowym rynku.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%