Zamknij
REKLAMA

Kołowrotek dla chomika - zadbaj o zdrowie i rozrywkę dla swojego pupila

09:04, 12.11.2021 | materiały partnera

Chomik to ulubiony pupil wielu osób. Jest mały, wesoły, nie wymaga spacerów, dlatego uwielbiają go dzieci i dorośli. Chomik, aby mógł się dobrze rozwijać, potrzebuje odpowiedniego jedzenia, przestronnej klatki oraz wyposażenia, które zapewni mu niezbędną dawkę ruchu. Chomiki uwielbiają kołowrotki. Jaki wybrać, aby zapewnić pupilowi dobrą kondycję, a nie spowodować kontuzji?

Jakie zalety ma kołowrotek dla chomika?

Kołowrotki pozwalają zwierzątkom spożytkować nadmiar energii, zapewniają im rozrywkę oraz dobrą kondycję. Są potrzebne, bo zwierzątka są żywiołowe i w naturze dużo biegają. Koła są przydatne szczególnie wtedy, gdy chomik nie może być wypuszczany na zewnątrz. Sprawdzi się w czasie wyjazdu właściciela, zapewni potrzebną dawkę ruchu oraz będzie świetną zabawą.

Jak wybrać kołowrotek dla chomika?

Na rynku są różnego typu kołowrotki przeznaczone dla chomików. Różnią się przede wszystkim wielkością oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Wybierając zabawkę, trzeba się jej dokładnie przyjrzeć, bo niektóre kołowrotki mogą doprowadzić do kontuzji lub zranienia zwierzątka. Zdarza się, że koło jest źle skręcone, ma ostre krawędzie lub jest za małe. Warto wybrać cichy kołowrotek, który zapewni komfort zarówno dla zwierzątka, jak i dla właściciela. Aby uniknąć hałasowania kołowrotków, można nasmarować poszczególne elementy olejem roślinnym. Warto zwrócić uwagę na cenę. Nie zawsze najdroższa zabawka jest najlepsza. Tanie kołowrotki mogą być również dobre i bezpieczne.

Rozmiary kołowrotków

Wielkość kołowrotka należy dopasować do odmiany chomika i jego rozmiarów. Za małe urządzenie może spowodować, że chomik się w nim zaklinuje, będzie również negatywnie wpływać na kręgosłup zwierzęcia. Zbyt duże i ciężkie będzie trudne do uruchomienia, popsuje zabawęNajmniejsze koło o średnicy 17 cm będzie dobre dla malutkiego chomika roborowskiego, a nieco większe, o średnicy 20 cm dla chomika dżungarskiego. Największe koło o średnicy 27 cm polubi chomik syryjski.

Jakie kołowrotki dla chomika dostępne są w sklepach?

W sklepach zoologicznych są kołowrotki wykonane z drewna, plastiku lub metalu. Koła z plastyku są najpopularniejsze. Wyróżnia je niska waga, atrakcyjne ceny, łatwość czyszczenia oraz występowanie w wieku wariantach kolorystycznych. Niestety, plastyk jest miękki i chomiki często podgryzają zabawki, które są z niego zrobione. A to może być niebezpieczne dla zdrowia. Aby uniknąć problemów, warto szukać urządzenia wykonanego z wytrzymałego plastiku.

Drewniany kołowrotek jest bezpieczny, ponieważ nawet wtedy, gdy chomik będzie go podgryzał, to nic mu się nie stanie, a drewno pomoże w ścieraniu zębów. Kołowrotki drewniane są niestety trudne do utrzymania w czystości.

Kołowrotki metalowe są solidne i trwałe, ale często są głośne, mogą rdzewieć, bywa, że mają niebezpieczne szczebelki i pręt, grożący wystąpieniem efektu „efektu nożyc".

Kołowrotki różnią się również montażem. Niektóre można postawić na dnie, inne mocuje się na boku klatki. Kołowrotek przytwierdzony do klatki jest  stabilniejszy i cichszy, dlatego warto na niego zwrócić uwagę. Aby uniknąć zaklinowania łapki, lepiej kupić kołowrotek pełny, pozbawione szczebelek, ale najlepiej z wygodnymi wypustkami. Należy unikać kół z pionowym prętem i zawieszonym na nim bębnem z poprzeczką. Zabawa w takim urządzeniu może spowodować efekt nożyc i zakończyć się tragicznie.

Wybór idealnego kołowrotka nie jest łatwy. Właściciele gryzoni powinni  poszukać takiej zabawki dla chomików, która będzie bezpieczna i komfortowa. Dopiero na drugim miejscu jest estetyczny wygląd oraz kolorystyka. Koło powinno zapewnić długie godziny zabawy, ale oczywiście nie należy zapominać, że chomiki potrzebują również uwagi opiekunów. Dobrą zabawkę najlepiej kupić w sklepie zoologicznym, gdzie można liczyć na pomoc i doradztwo w wyborze kołowrotka np. w sklepie Hubun - https://hubun.pl/258-kolowrotki

Przeczytaj również: https://www.4katy.com.pl/porady/jaki-wybrac-kolowrotek-dla-chomika

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%