Zamknij

Cięcia sanitarne - jak je wykonywać?

13:55, 28.04.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:56, 28.04.2022

Aby dbać o zdrowie i estetyczny wygląd drzew, należy je odpowiednio formować. Przycinanie starych, spróchniałych gałęzi lub młodych pędów, które rosną w nieodpowiednim miejscu i za bardzo obciążają roślinę, warto wykonywać niezależnie od wieku drzewa. Zatem jak wykonać cięcia pielęgnacyjne?

Dlaczego warto przycinać drzewa?

Odpowiednie miejsce przycięcia młodych pędów będzie dla rośliny wsparciem zdrowego wzrostu i przyspieszy zakwitanie. Pozbycie się zbędnych konarów i gałęzi poprawi estetykę drzewa. Zgodnie z przepisami prawa, powinno ono objąć maksymalnie do 30% korony. Wszystko powyżej tej liczby będzie kwalifikowane jako uszkodzenie drzewa, a powyżej 50% wycinki kwalifikuje się do zniszczenia. 

Czasami konieczne jest obniżenie wysokości drzewa lub konkretne uformowanie korony. Wykonane raz cięcia należy powtarzać regularnie, aby utrzymać efekt i zadbać o zachowanie rośliny w dobrym stanie. 

Jakie są rodzaje przycinek?

Cięcia sanitarne - dzięki nim usunięte zostają wszelkie martwe i chore części drzewa. Wymagają precyzji - nie wolno usunąć kalusa. Jest to tkanka przyranna, niezbędna do prawidłowej odbudowy drzewa.

Cięcia prześwitujące wykonujemy, jeśli korona drzewa jest zbyt ciasna i do poszczególnych pędów dociera zbyt mało światła słonecznego. Zapewnia to przewietrzenie gałęzi i ich lepszy rozwój.

Cięcia korygujące mają na celu odpowiednie uformowanie drzewa i pozbycie się niechcianych, wystających poza główny obrys korony pędów. W ten sposób należy także pozbyć się wszystkich pędów będących anomaliami - wrastających lub ocierających korę drzewa. 

Cięcie redukcyjne polega na zmniejszeniu korony do 25% jej objętości, w przypadku drzew, które są nią nadmiernie obciążone. 

Natomiast cięcia odmładzające to zabieg mający na celu odmłodzenie wiekowych drzew. Usunięcie starych konarów i skrócenie pędów do 40% powoduje, że roślina zostaje pobudzona do wzrostu. 

Wszystkie te przycinki należą do rodzaju pielęgnacyjnych. Innym powodem przycinania drzew jest chęć wpasowania ich w krajobraz. Takie cięcia techniczne dopasują drzew do miejsca, w których rosną, np. linii energetycznych, drogi lub zabudowań. 

Kontrola nad wzrostem drzew jest konieczna, jeśli chcemy zachować ich zdrowy wygląd i funkcjonalność. W tym celu przydaje się opinia dendrologiczna -  dokument, który jest szczegółową analizą drzewa wraz z odpowiednimi zaleceniami pielęgnacyjnymi. Określa ona gatunek drzewa, jego wiek, lokalizację grubość, wysokość i stan zdrowotny. Opinie takie są konieczne w przypadku wystąpienia ryzyka zagrożenia, jakie może stwarzać drzewo wiekowe lub nieodpowiednio pielęgnowane. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%