Zamknij

Ostnica – co warto wiedzieć o tej roślinie?

14:25, 18.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:26, 18.05.2022

Jeżeli szukasz efektownych, a jednocześnie naturalnie wyglądających roślin do swojego ogrodu, być może powinieneś pomyśleć o zakupie ostnicy. Ostnica unosi się i porusza przy każdym podmuchu wiatru, co daje niepowtarzalny efekt. Atutem tej rośliny jest również fakt, że znakomicie prezentuje się zarówno latem, jak i zimą. Co należy wiedzieć przed zakupem nasion ostnicy?

Ostnica – informacje dla ogrodników

Pod nazwą ostnica kryje się około 400 gatunków roślin, przy czym w naszym kraju w naturalnych warunkach można spotkać jedynie 4 (są one objęte ochroną gatunkową). Ostnice zaliczane są do rodziny wiechlinowatych. Są roślinami wieloletnimi. W naturalnych warunkach rosną one na całym świecie – w rejonach i klimacie umiarkowanym i zwrotnikowym. Typowe dla ostnicy są szczeciniaste liście z otwartymi pochwami liściowymi. Wszystkie ostnice rosną w zwartych kępach które mogą osiągać do 60 centymetrów wysokości (wysokość jest uzależniona od konkretnej odmiany). Ogrodnicy cenią je gdyż posiadają wyjątkowe walory wizualne, a przy tym są mało wymagające w uprawie. Ostnica wytwarza efektowne kwiatostany, które mogą być wykorzystane do tworzenia suchych bukietów.

Wskazówki dotyczące uprawy ostnicy

Uprawa ostnicy nie jest szczególnie wymagająca i prawdopodobnie nie sprawi problemów nawet osobom, które nie znają się na ogrodnictwie. Ostnice przepięknie prezentują się w dzikich, romantycznych ogrodach. Możemy posadzić je na rabatach lub w ogródkach skalnych. Z powodzeniem można zestawiać ją z innymi roślinami, w tym również z trawami ozdobnymi. Jeżeli nie mamy własnego ogrodu, z powodzeniem możemy uprawiać ostnicę na balkonie.

Ostnica będzie rosła obficie, jeżeli zapewnimy jej słoneczne stanowisko (niedobór światła sprawia, że roślina ma tendencję do pokładania się). Warto zadbać również o to, żeby roślina była osłonięta od silnego wiatru (będzie miała wówczas najładniejszy pokrój). Nasiona ostnicy należy posadzić w ubogiej, piaszczystej i dość suchej glebie. Roślina ta wykazuje bardzo wysoką odporność na suszę. W momencie, gdy zapuści korzenie, nie ma konieczności jej regularnego podlewania. Ważne jest, żeby unikać sadzenia ostnicy na glebach podmokłych – nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni, a tym samym do śmierci rośliny.

Sadząc ostnice musimy pamiętać, że będą się one intensywnie rozrastać. Z tego względu konieczne jest zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.

Ostnica może zimować w polskim ogrodzie, pamiętajmy jednak, że konieczne jest jej zabezpieczenie na zimę. Do tego celu można wykorzystać trociny, gałązki iglaków lub korę drzew.

Nasiona ostnicy – co należy wiedzieć przed ich zakupem?

Ostnica może być uprawiana z sadzonek lub z nasion. Jeżeli zdecydujemy się na nasiona, obowiązkowo zadbajmy o to, żeby charakteryzowały się one najwyższą jakością (dobrze jest je kupować od sprawdzonych producentów, nawet jeśli w takich miejscach są nieco droższe). Unikajmy kupowania nasion na wagę. Nawet gdy ich cena wydaje się nam kusząca, musimy zdawać sobie sprawę, że ryzyko zakupu nasion uszkodzonych lub przeterminowanych jest w tym przypadku duże.

Nasiona ostnicy powinny być dobrze opisane (opakowanie musi zawierać między innymi miejsce produkcji i wskazówki dotyczące uprawy). Ważne jest też, żeby opakowanie, w którym się znajdują było szczelnie zamknięte. Doświadczeni ogrodnicy zalecają, żeby kupić tylko taką ilość nasion, która jest nam rzeczywiście potrzebna. Pamiętajmy, że przechowywane (nawet w najlepszych warunkach) po pewnym czasie stracą zdolność kiełkowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%