Zamknij

Gdzie przechowywać broń w domu? Sprawdź obowiązujące przepisy

13:31, 11.08.2022 . Aktualizacja: 13:34, 11.08.2022
Skomentuj

Temat ten może spędzać sen z powiek wielu osobom. Odnosi się do bezpiecznego przechowywania broni, który powinien zainteresować w szczególny sposób pasjonatów myślistwa. Czy szafa na broń powinna mieć certyfikat S1? Czy niezbędna jest wymiana na nowszy model? Odpowiedzi na kluczowe pytania poszukuje wielu posiadaczy broni myśliwskiej. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat obowiązujących przepisów prawnych.

Jak prawo reguluje przechowywanie broni?

Szczegółowe wytyczne związane z przechowywaniem broni można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26. sierpnia 2014 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, może do tego służyć odpowiednio przystosowane pomieszczenie lub urządzenie. Na czas  przechowywania broń musi mieć odłączony magazynek i być rozładowana. Amunicja powinna się znajdować w pudełkach lub pojemnikach, a nie w magazynkach nabojowych. Niedostosowanie się do zasad określonych w przytoczonym wcześniej akcie prawnym, może grozić odpowiedzialnością karną.

Rozporządzenie MSW nie nakazuje wprost wymiany starej szafy na broń na nowszy model. Precyzyjnie określa jednak, że możliwe jest przechowywanie takiego przedmiotu wyłącznie w urządzeniu co najmniej klasy S1 lub spełniającego normy PN-EN 14450. Każdy, kto nabył pozwolenie na broń po wejściu w życie rozporządzenia MSW, musi się liczyć z koniecznością zakupu solidnego urządzenia. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić szczególną uwagę na klasę bezpieczeństwa, rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych czy zawiasów.

Gdzie można przechowywać broń?

Może posłużyć do tego oddzielne pomieszczenie, które pozostaje pod stałym nadzorem osoby upoważnionej i znajduje się w budynku z wydzielonymi ścianami. Szafa S1 nie jest jedynym miejscem przeznaczonym do bezpiecznego przechowywania sztucera czy strzelby. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z magazynu broni, wyposażonego w zabezpieczenia co najmniej kl. 5, drzwi wzmocnione blachą stalową i solidne wzmocnienia antywłamaniowe. Do przechowywania niebezpiecznych przedmiotów nadają się pomieszczenia usytuowane w budynkach o konstrukcji niepalnej, wzmocnione dodatkowo siatką ze stali oraz systemem sygnalizacji włamania.

Szafy na broń – jakie wymogi muszą spełniać?

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór urządzeń, które zostały wyposażone w solidne zabezpieczenia. Bez wątpienia są nimi szafy na broń myśliwską S1 i S2. Przede wszystkim spełniają wymogi określone w rozporządzeniu MSW z dnia 26. sierpnia 2014. Spośród polecanych mechanicznych systemów zabezpieczeń warto też wymienić szafy pancerne klasy 0. Oferowane urządzenia mają różną wielkość i pojemność. Wyposażone zostały w zamki kluczowe, elektroniczne lub szyfrowe. Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza modele na kluczyk.

Gdzie kupić szafy na broń?

Opłacalna jest inwestycja w urządzenie klasy S1 z certyfikatem bezpieczeństwa Instytutu Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie. Solidne i trwałe szafy na broń mają wielowarstwowe drzwi, stalowy korpus jednopłaszczowy, system wielopunktowego blokowania oraz zabezpieczenia przeciwwierceniowe. Dodatkowo zostały wyposażone w uchwyty na broń i wycior, wewnętrzną skrytkę, zawiasy kryte. Wysokiej klasy modele tego typu są dostępne w ofercie renomowanego producenta mechanicznych systemów zabezpieczeń Metalkas.

Podsumowanie

Broń można przechowywać wyłącznie w urządzeniach spełniających restrykcyjne normy określone w rozporządzeniu. Najlepiej zainwestować w nowoczesne i wyjątkowo odporne szafy kl. S1 lub S2, które są wyposażone zaawansowane technologicznie systemy. Największym powodzeniem cieszą się stabilne konstrukcje opatrzone certyfikatem IMP w Warszawie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%