Zamknij
REKLAMA

Chcą wykonywać miesięcznie nawet 4 miliony szczepień

12:50, 12.01.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Od 25 stycznia, kiedy ruszy system masowych szczepień, będziemy mogli wykonywać miesięcznie od 3,5 do 4 milionów szczepień; dzisiaj jesteśmy ograniczeni wielkością dostaw - mówił we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Minister przypomniał, że Polska pozyskuje szczepionki w ramach unijnego mechanizmu ich zakupu. "Ten produkt kupowany jest przez Unię Europejską i potem dzielony solidarnie i równomiernie pomiędzy wszystkie kraje i wielkość dostaw nas ogranicza. Oczywiście chcielibyśmy, żeby było zaszczepionych więcej osób, w tym m.in. nauczyciele, ale biorąc pod uwagę te ograniczenia w dostawach, musimy skupić się na osobach najbardziej potrzebujących. Tymi najbardziej potrzebującymi są seniorzy, którzy najciężej przechodzą chorobę, u których często ma ona dramatyczny przebieg, u niektórych kończy się śmiercią. Stąd takie trudne decyzje musieliśmy podjąć" - podkreślił szef KPRM.

Pytany, czy możliwe jest pozyskanie szczepionek poza UE np. w bezpośrednich rozmowach z producentami, Dworczyk zaznaczył, że rząd analizuje różnego rodzaju możliwości. Przypomniał, że w ramach umowy europejskiej jest zapis mówiący o tym, że kraje, które kupują szczepionki w ramach porozumienia unijnego nie mogą pozyskiwać od producentów oddzielnie szczepionki.

"Wiemy, że Niemcy złamały zapisy tej umowy, no ale pozostałe kraje w tym Polska przestrzegają tej solidarności europejskiej. Chcielibyśmy, żeby tak nadal było. Oczywiście wszystkie kraje, w tym Polska, naciskają na producentów na przyspieszenie dostaw, ponieważ ten system, który stworzyliśmy, system masowych szczepień, który ruszy od 25 stycznia, ma możliwości szczepienia szybszego. Będziemy mogli wykonywać miesięcznie od 3,5 do 4 milionów szczepień. Dzisiaj jesteśmy ograniczeni wielkością dostaw. Stąd presja Polski i innych krajów Unii Europejskiej na producentów, by przyspieszyć te dostawy" - tłumaczył minister.

Dworczyk przypomniał, że obecnie, w ramach szczepień grupy 0 szczepienia wykonywane są w 509 szpitalach, a od 25 stycznia do ich prowadzenia gotowych będzie 6 tys. punktów. "Od każdego punktu prowadzącego szczepienia zależeć będzie, w jakim trybie będzie je prowadzić, czy np. przez siedem dni w tygodniu, czy przez pięć" - powiedział szef KPRM.

Dodał, że zgodnie z deklaracjami producentów, w II kwartale tego roku powinno nastąpić znaczne przyspieszenie dostaw i w konsekwencji - przyspieszenie szczepień. "To pozwala mieć nadzieję, że ten II kwartał to będzie początek takiego powrotu do normalności" - ocenił Dworczyk.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMASporty zimowe - porównaj ceny
REKLAMA

komentarz (5)

taaataaa

5 4

Mają taki burdel, że musieli przykryć go szczepieniami poza kolejnością, by hejt wylać na aktorów, jak to w bolszewickiej naturze od zarania dziejów zakorzenione takie postawy są. Opluć wszystkich byle udawać ze oni robią wszystko naj. A teraz 4 mln myślą że zaszczepią :D 13:03, 12.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JolkaJolka

6 4

W dawnej przychodni kolejowej w TG - mama moja lat 86 już dzisiaj zarejestrowała się i oczekiwać będzie na wezwanie w kolejce , by zastrzepić się ! Warszawscy celebryci oczywiście z układu PZPR - SLD - Lewica - jako pierwsza do koryta po staremu pierwsi spod lady.....
W Polsce jest bezrobocie na poziomie 7 %. Praktycznie kto chce to sobie jakieś zajęcie znajdzie. To można było powiedzieć o ludziach,zlikwidowanych zakładów pracy czy PGR gdy bezrobocie było na poziomie 40 % i naprawdę było trudno o jakąkolwiek pracę. Często nazywani oni byli przez tych co dziś płaczą i szczepią się po za kolejką jako nie zaradnymi nieudacznikami. Dziś nawet Ukrainiec przyjedzie i dostaje pracę. Rada ---zakasać rękawy i do pracy. Pan. Zenek Laskowik przez parę lat był listonoszem i korona zgłowy mu nie spadla . Wniosek z 200 ludzi z elit powinni odpracować społecznie , a co do szczepionek - wraz z dostawą to i sprawnie szczepienia powinny się odbyć... Znów świerza wiadomość z warszawskiego szpitala 90 szczepionek do wyrzucenia ....niedbalstwo wychodzi w Warszawie .


15:44, 12.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nicknick

1 1

Myśliwiec to ćwok 23:17, 12.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrystynaKrystyna

2 2

Można ? Można,! Knurów - szczepią już w Domach Opieki Społecznej wraz z lekarzami .Logistyka - organizacja w punkcie szczepień i tyle ...Warszawa - wiadomo organizacyjnie ...zmarnowane ,90 szczepionek i z pod lady 200 celebrytów z PZPR - TVN....co tu więcej komentować. 09:23, 13.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kryśka i...kryśka i...

2 1

radni z PZPR pis, ewnie sam guru klamczynski tez po cichu zaszczepion dawno 12:53, 13.01.2021


REKLAMA
REKLAMA