Zamknij

Amantadyna rzeczywiście leczy COVID-19? Zweryfikują to na Śląsku

19:11, 21.02.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

To efekt podpisania umowy między Agencją Badań Medycznych a Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach - Ochojcu - szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W marcu planowane jest rozpoczęcie rekrutacji pacjentów. "W badaniu ma wziąć udział 500 pacjentów - ochotników z dwudziestu oddziałów covidowych z całej Polski. Połowa z nich dostanie lek, a połowa placebo" - poinformował kierownik Katedry i Kliniki Pneumonologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Adam Barczyk.

Pacjenci do badania zostaną wybrani losowo i będzie to tzw. grupa podwójnie zaślepiona. Oznacza to, że do zakończenia badania ani pacjent, ani lekarz nie będą wiedzieli, czy otrzymują lub podają lek, czy placebo.

W badaniach wezmą udział pacjenci hospitalizowani z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby, u których pierwsze objawy wystąpiły nie wcześniej niż 7 dni przed włączeniem do badania. Oprócz amantadyny i placebo otrzymają też standardowe "antycovidowe" leczenie.

Prof. Barczyk poinformował, że stosowany będzie standard terapeutyczny wskazany przez dr Włodzimierza Bodnara z Przemyśla, który rozpropagował leczenie COVID-19 amantadyną. Dr Bodnar jest pediatrą i specjalistą leczenia chorób płuc. Jako pierwszy głośno mówić o skuteczności amantadyny w terapii COVID-19, którą z powodzeniem miał stosować w leczeniu COVID-19 u swoich pacjentów.

Po zakończeniu terapii przez wszystkich chorych dane zostaną odtajnione i poddane analizie. Amantadyna, która do 2009 r. była używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A, obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny, podawany pacjentom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami.

[ZT]29923[/ZT]

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

GOFER GOFER

0 0

No i bardzo dobrze! Nareszcie jakieś sensowne działania podejmowane przez ludzi z pomysłem. Grupa podwójnie zaślepiona - nareszcie dobre badanie którego nikt nie podważy. Byle tylko nadzorować przygotowanie preparatów odpowiednio. ( aby nikt nie manipulował nimi, a potem dokonywać losowych testów na tych preparatach i sprawdzać czy jest tam Amantadyna.) I może doczekamy się sensownego leku. Zmienimy procedury leczenia. Tylko czy Big pharma wam pozwoli? Trzymam kciuki.
Nie dajcie się oczernić i obsmarować przez "Profesora" z Wrocławia. Tfu... 09:10, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%