Zamknij

Fundusz wspiera ochronę parku Repeckiego

12:29, 13.08.2019 . Aktualizacja: 17:17, 27.04.2020
Skomentuj

? Mamy przyznaną dotację do 66,6 tys. zł. Kwota, jaką wykorzystamy, będzie znana po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego, które właśnie trwa ? mówi Adam Mrugacz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach. WFOŚiGW w Katowicach od wielu lat wspiera pielęgnację cennego drzewostanu w parku Repeckim. Dotacje otrzymują Urząd Miejski w Tarnowskich Górach oraz GCR.

? Przyrodniczo jest to najbardziej cenny park w Tarnowskich Górach. W dużej części ma charakter leśny. Odtwarza się sam, a my mu w tym nie przeszkadzamy ? mówi naczelnik Mrugacz. Tadeusz B. Hadaś w "Historii Tarnowskich Gór", w rozdziale "Przyroda dawniej i dziś", wymienia 15 występujących tutaj gatunków, które są objęte ochroną. Teren wchodzi w skład zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Park w Reptach i dolina rzeki Dramy" ustanowionego rozporządzeniem wojewody śląskiego w 2002 r. Park znajduje się na terenie obszaru Natura 2000 "Podziemia tarnogórsko-bytomskie".

Park z historią

Park Repecki ma ciekawą historię. Jak podaje Tadeusz B. Hadaś, w 1820 roku las repecki stał się własnością tarnogórsko-świerklanieckiej linii rodu Henckel von Donnersmarck. Cztery lata później wybudowano zamek myśliwski. Wtedy las przekształcono w zwierzyniec, otaczając go murem z kamienia wapiennego. Aby ułatwić polowanie, wycięto część drzew.

Pod koniec XIX wieku zwierzyniec przekształcono w angielski park rezydencjonalny, spłaszczono i zaokrąglono wzgórza, wypełniono nierówności w dolinach. "Posadzono około 10 000 drzew (głównie buki i dęby) o wysokości 10 m metodą "zamarzniętej bryły". Całość zieleni zaprojektowano w ten sposób, aby w miarę oddalania się od wzniesionego w latach 1893-1898 nowego neorenesansowego pałacu znajdującego się w centrum parku, narastało wrażenie płynnego przejścia z naznaczonego ludzką myślą parku ku kwiecistym łąkom i rozległym kompleksom "naturalnego lasu". Nieużytkowany zamek myśliwski przekształcił się w ruinę, którą rozebrano w 1971 roku, zakładając na tym miejscu duży parking. Pałac, spalony przez Armię Czerwoną i rozszabrowany w 1945 roku, wysadzono w powietrze w latach sześćdziesiątych decyzją władz partyjnych. Na jego miejscu powstał kompleks budynków Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji" ? napisał Tadeusz B. Hadaś.

Dla bezpieczeństwa

Park Repecki to miejsce odwiedzane przez mieszkańców Tarnowskich Gór, okolicznych miast i miejscowości. Często można tutaj spotkać spacerowiczów, są też świetne warunki do biegania, nordic walkingu, jazdy na rowerach, a zimą do uprawiania narciarstwa biegowego. Alejkę od strony Rept Śląskich przemierzają grupy turystów odwiedzający Sztolnię Czarnego Pstrąga. Park jest miejscem spacerowym dla pacjentów GCR i odwiedzających ich osób oraz uczniów Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Częstymi gośćmi parku są zawodnicy i kibice organizowanych meczy piłkarskich na stadionie oraz biegów, rajdów rowerowych itd. Młodzież z tarnogórskich szkół przyjeżdża tutaj na terenowe lekcje biologii. Ponieważ w parku jest wiele wiekowych drzew, zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym to miejsce, to obok zachowania walorów krajobrazowych i przyrodniczych, główny cel ochrony parku. Dotowane przez WFOŚiGW prace obejmują wykonanie robót pielęgnacyjnych przy drzewach, ochronę przez wyłożenie pułapek feromonowych do zwalczania szkodników, poprawę walorów krajobrazowych i estetyki parku przez koszenie łąk i trawników parkowych, usunięcie drzew obumarłych, zniszczonych przez silne wiatry.

Edukacja w parku

Park Repecki to także dobre miejsce na edukację przyrodniczą. Jak informowaliśmy w ubiegłym roku Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" otrzymało z katowickiego WFOŚiGW ponad 33 tys. zł dotacji na rozbudowę ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej. Utworzona w latach 2004-2006 ma długość prawie 1,5 km. Z tablic można się dowiedzieć m.in. co zawdzięczamy drzewom. Oryginalnym pomysłem jest przekrój pnia wiekowego drzewa. Na słojach oznaczono ważne daty z historia Polski i świata. W 1850 r. to drzewo było siewką. Rosło, co roku przybywał mu jeden słój i na nich oznaczono ważne daty z historii: wybuch powstania styczniowego (1863 r.), pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w Atenach (1896 r.), nagroda Nobla dla Henryka Sienkiewicza (1905 r.), odzyskanie niepodległości przez Polskę (1918 r.) itd.

Jarosław Myśliwski

Chronione rośliny parku Repeckim:
Chronione całkowicie:
- sosna limba,
- cis pospolity,
- różanecznik żółty,
- wawrzynek wilczełyko,
- bluszcz pospolity,
- storczyk buławik mieczolistny,
- listera jajowata,
- ciemiężyca zielona,
- skrzyp olbrzymi.
Ochroną częściową objęte są:
- kalina koralowa,
- kruszyna pospolita,
- porzeczka czarna,
- kopytnik pospolity,
- marzanka wonna,
- paprotka zwyczajna.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%