Zamknij

Są pieniądze na rewitalizację zabytkowego parku na Karłuszowcu. Znasz historię tego miejsca?

07:34, 21.04.2020 Jarosław Myśliwski Aktualizacja: 13:44, 28.04.2020
Skomentuj Niezwykłej urody dąb czerwony, rosnący na skwerze przy ulicy Legionów. Fot. Jarosław Myśliwski Niezwykłej urody dąb czerwony, rosnący na skwerze przy ulicy Legionów. Fot. Jarosław Myśliwski

Ponad 210 tys. zł dotacji przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na rewitalizację dworskiego parku na Karłuszowcu.

Park na Karłuszowcu ma ciekawą historię. Wcześniej to miejsce było nazywane Bugaj, co oznaczało kępę młodych drzew lub krzewów. Jak podaje Tadeusz B. Hadaś w Historii Tarnowskich Gór, w drugiej połowie XVII wieku powstał tutaj folwark, obok którego w 1658 r. wzniesiono dwór.

W połowie XVIII wieku Franciszek Ludwik hrabia Henckel von Donnersmarck z Nakła Śląskiego kupił posiadłość, dwór przebudował na okazały, klasycystyczny pałac, w którym umieścił także zarząd dóbr hrabiowskich. To obecny budynek Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach. Folwark "Dorota" zmienił też nazwę na "Dwór Karola" na cześć ojca Karola Józefa Erdmanna. Stąd od niemieckiego Carlshof nazwa Karłuszowiec. Charakterystyczne rzeźby św. Jana Nepomucena i św. Floriana, które stoją przed budynkiem szkolnym, ufundowała hrabina Leopoldyna, żona Franciszka Ludwika. Pałacyk przy ul. Lipowej, gdzie dzisiaj mieści się szpital pulmonologiczny, powstał około roku 1890.

"Wokół potężnego gmachu założono w końcu XVIII wieku ogród (Carlshofer Garten), który przekształcono w park. Między drzewami ustawiono w parku altany wypoczynkowe. W 1959 roku w głównym gmachu byłego zarządu dóbr otwarto szkołę odzieżową, zaś w 1964 roku w budynku przy ulicy Lipowej uruchomiono szpital przeciwgruźliczy. Stojącą obok willę zaadaptowano na potrzeby przedszkola.

Obecnie park podzielony jest płotami na kilka niezależnych części, co uniemożliwia korzystanie z niego. Do założenia wiedzie aleja złożona z ponad 50 starych lip drobnolistnych (ulica Lipowa). Wewnątrz parku uwagę zwracają również aleje: klonowa oraz krótsze – grabowa i dwie lipowe. Drzewostan parku tworzą głównie: lipy drobnolistne, klony zwyczajne i jawory, graby zwyczajne, buki zwyczajne, jesiony wyniosłe i kasztanowce zwyczajne. Ciekawostką są owocujące okazy leszczyny tureckiej w głębi parku oraz niezwykłej urody dąb czerwony, rosnący na skwerze przy ulicy Legionów. W 1992 roku zespół pałacowo-parkowy został wpisany do rejestru zabytków" – napisał Tadeusz B. Hadaś.

Dotacje otrzymały osobno Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych i Zakład Pulmonologii w Tarnowskich Górach, korzystające z podzielonego parku. Prace rewitalizacyjne prowadzono w latach 2018-2019. Na terenie szkolnym wykonano zabiegi pielęgnacyjne na 87 drzewach i 10 krzewach. Wycięto 35 drzew i sfrezowano pnie. Na terenie szpitalnym usunięto drzewa, które były w bardzo złym stanie, samosiejki oraz wykonano cięcia pielęgnacyjne i założono wiązania scalające pękające pnie.

(Jarosław Myśliwski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

OloOlo

3 0

Dotacje na park z ktorego tak naprawde nie mozna korzystac i na dodatek jest podzielony plotami. Skoro to jest dziedzictwo ktore na dodatek jest dotowane to zlikwidowac ploty , postawic ławeczki i udostepnic mieszkancom ! 08:25, 21.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Lubię drzewaLubię drzewa

4 0

Żeby mieć taki park potrzeba co najmniej 40 lat. Żeby wyburzyć płot i postawić ławki wystarczy tydzień. Taka jest różnica i dlatego m.in. warto dbać o drzewa. 09:39, 21.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%