Zamknij

Mobilne biuro, infolinia czy poszerzona lista urządzeń i materiałów, spełniających wymagania techniczne. Łatwiej o środki z Czystego Powietr

08:14, 20.08.2020 J.M. Aktualizacja: 08:59, 20.08.2020
Skomentuj Fot. Archiwum WFOŚiGW w Katowicach Fot. Archiwum WFOŚiGW w Katowicach

Mobilne biuro, infolinia czy poszerzona lista urządzeń i materiałów, spełniających wymagania techniczne. Wprowadzono kolejne udogodnienia, które mają ułatwić skorzystanie z programu "Czyste Powietrze".

W czasie wakacji gminy województwa śląskiego odwiedza Mobilne Biuro Programu "Czyste Powietrze". To możliwość spotkania z ekspertami z WFOŚiGW w Katowicach, którzy doradzają w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, wymiany tzw. kopciuchów, pomagają w wypełnianiu wniosków, które można złożyć na miejscu. Mobilne biuro odwiedziło już m.in. Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Koszęcin i Woźniki.

Infolinia

Szczegółowe informacje na temat programu można także uzyskać, korzystając z infolinii 22-340-40-80. Jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16. Z infolinii można skorzystać zarówno przed złożeniem wniosku, jak i po, jeżeli pojawią się jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące programu "Czyste Powietrze".

Natomiast informacje o statusie złożonego wniosku lub umowy zasięgniemy, kontaktując się z WFOŚiGW w Katowicach: tel. 32-603-22-52, mail: [email protected].

Poszerzona lista

Z programu "Czyste Powietrze" może zostać dofinansowany zakup tylko takich urządzeń i materiałów, które spełniają określone wymagania. Żeby wnioskodawcom ułatwić wybór, sporządzono bazę, która wciąż jest rozbudowywana. W 2021 r. do programu "Czyste Powietrze" kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane na "zieloną" listę. Od września ma zostać ona udostępniona on-line.

– To narzędzie, które na pewno zaoszczędzi czas i przyspieszy weryfikację wniosków w programie, ale przede wszystkim przyczyni się, przez dobór wysokiej jakości urządzeń i materiałów, do redukcji emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw w sektorze komunalno-bytowym i trwałej poprawy jakości powietrza – mówi Dominik Bąk, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kompleksowy katalog ZUM powstaje na bazie już funkcjonującej strony czyste-urzadzenia.ios.edu.pl i będzie zgodny z programem, w szczególności z kategoriami kosztów kwalifikowanych oraz wymaganiami technicznymi. Pod adresem lista-zum.ios.edu.pl znajdą się urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe a także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła). Nowością będą dodatkowe elementy: materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe. Lista ma być aktualizowana do końca trwania programu w 2029 r.

Bazę, która będzie eliminować występowanie przypadków nieuczciwej konkurencji ze strony firm producenckich, nadal będą współtworzyć producenci i autoryzowani dystrybutorzy urządzeń grzewczych. Żeby wpisać urządzenie czy materiał na listę wymagana będzie rejestracja na stronie. Zgłoszone urządzenia, po weryfikacji, zostaną umieszczone w ogólnodostępnej bazie, która będzie miała charakter informacyjny i nie będzie rankingiem czy źródłem informacji handlowych, a dodawane urządzenia będą uszeregowane w sposób losowy.

Udostępniona w internecie lista, przyda się nie tylko wnioskodawcom czy beneficjentom programu, ale też wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, bankom czy innym partnerom programu w celu weryfikacji kwalifikowalności sprzętu i materiałów, które są objęte wsparciem w ramach "Czystego Powietrza".

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

MichałMichał

0 0

Ja się bardzo cieszę ,że powstał taki program . Dzięki niemu uzyskałem dotację na dobry kocioł z firmy kostrzewa . Polecam wam ten program . 14:10, 23.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AsiulaAsiula

0 0

Jeżeli ktoś chciałby postawić na kocioł pelletowy a w dalszym ciągu nie wie który wybrać, to mi bardzo pomógł film na YT Dobre Kotły ( https://www.youtube.com/watch?v=DmZK6xhER9I&t=1s ) rozwiał wszelkie wątpliwości. Teraz składam właśnie wniosek o wymianę kopciucha i wiem już, co zagości w mojej kotłowni. Zresztą mają dużo dobrych i wartościowych merytorycznie filmów. 12:30, 24.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SylwekSylwek

0 0

Dzięki! Już 3 dzień siedzę i oglądam filmiki na ich youtubie na tym kanale Dobre kotły. W końcu wiem na co wymienić starego kopciucha. Wybór wydaje się znacznie prostszy. warto pooglądać, dzięki! 15:10, 08.09.2020


0%