Zamknij
REKLAMA

Pod trzema dębami czy Leśne niemowlęctwo. Ściążką do natury

13:24, 15.09.2020 | J.M.
Skomentuj W urokliwych miejscach możemy zobaczyć piękne rośliny. Ścieżki edukacyjne pomagają nam dowiedzieć się, jak się nazywają. Fot. Jarosław Myśliwski
REKLAMA

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.od lat wspiera tworzenie ścieżek edukacyjno-przyrodniczych 

Z pomocą takiej ścieżki można poznawać walory przyrodnicze parku Repeckiego. Mniej znana ścieżka  znajduje się w dzielnicy Bobrowniki Śląskie – Piekary Rudne. Tamtejszy zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Doły Piekarskie" został objęty ochroną w 2006 r. "Teren obejmuje obszary powyrobiskowe, gdzie od 1890 r. do początku XX wieku funkcjonowała odkrywkowa kopalnia żelaziaka brunatnego i dolomitu. Na początku lat 60. XX w. teren wyrobisk został częściowo zalesiony, natomiast w większości nastąpiła naturalna sukcesja. Obecnie na stokach dawnych wyrobisk znajduje się las zbliżony do grądu. Zbocza śródleśnych dolinek lokalnie porastają zbiorowiska murawowe, gdzie występują gatunki chronione" – informuje Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.

[ZT]27915[/ZT]

Kilka ścieżek edukacyjnych utworzyło Nadleśnictwo Brynek. Poprowadzona w sąsiedztwie siedziby nadleśnictwa opowiada o pożytkach, które czerpiemy z lasu. Częścią ścieżki jest izba leśna wyposażona w gabloty i plansze tematyczne ukazujące m.in. walory przyrodnicze Nadleśnictwa Brynek. W szkółce leśnej w Brzeźnicy jest ścieżka "Leśne niemowlęctwo", a w Połomi prezentująca życie wodne w śródleśnych stawach. W miejscach postojowych przy drogach umieszczono przystanki edukacji przyrodniczo-leśniej. To 33 barwne, duże tablice, które w syntetyczny sposób przedstawiają najważniejsze zagadnienia z dziedzin: leśnictwa, łowiectwa, ochrony przyrody, ekologii, pełniąc tym samym ważną funkcje informacyjną i edukacyjną dla osób odwiedzających tereny leśne.

Nadleśnictwo Świerklaniec ma jedną ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną. Znajduje się w pobliżu leśniczówki w Truszczycy. Zatytułowana "Pod trzema dębami" ma charakter ogólnoprzyrodniczy.

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA