Zamknij

Co zrobiono w tym roku dla czystszego powietrza w gminie Świerklaniec?

14:21, 16.11.2020 J.M. Aktualizacja: 14:43, 16.11.2020
Skomentuj Fot. WFOŚiGW w Katowicach Fot. WFOŚiGW w Katowicach

Gdy chodzi o jakość powietrza, do stanu, który moglibyśmy określić jako zadowalający, u nas daleko. Przekonamy się o tym, gdy temperatura jeszcze trochę spadnie i sezon grzewczy ruszy pełną parą. Ale na pewno jest lepiej niż kilka lat temu. Co zrobiono w tym roku dla czystszego powietrza w gminie Świerklaniec?

– W 2019 roku gmina zaciągnęła w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach kolejną pożyczkę w wysokości 520 tys. zł na wymianę starych, węglowych kotłów w budynkach mieszkalnych w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. W roku 2020 w pierwszej kolejności stare węglowe piece wymieniane były na piece gazowe. Maksymalna dotacja, jaką mógł otrzymać mieszkaniec na wymianę kotła, wynosiła 5160 zł brutto – informuje Benedykt Guzy z Urząd Gminy w Świerklańcu.

Z dofinansowania skorzystało 100 gospodarstw. W gminie Świerklaniec przybyło kolejnych 100 kotłów najwyższej klasy spalania, równocześnie zlikwidowano tyle samych "kopciuchów". To już VI etap PONE realizowany w gminie Świerklaniec.

Jeśli chodzi o PONE na 2021 rok to, jak informuje Benedykt Guzy, władze gminy są na etapie konstruowania przyszłorocznego budżetu. Pomimo ogromnej i bardzo kosztownej inwestycji, jaką jest budowa kanalizacji, bardzo chciałyby kontynuować program w przyszłym roku i pomóc finansowo kolejnym 100 mieszkańcom w wymianie starego źródła ciepła.

Skorzystanie z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji w Świerklańcu nie przekreśla szans na dotację w ramach programu Czyste Powietrze prowadzonego przez WFOŚiGW w Katowicach. Program przewiduje dofinansowania na szersze spektrum działań dotyczących termomodernizacji budynków, w tym także wymianę, zakup i montaż źródła ciepła. Mieszkańcy gminy mogą tym samym postarać się o uzyskanie równocześnie dofinansowania na termomodernizację z dwóch źródeł finansowych.

Żeby ułatwić mieszkańcom skorzystanie z programów Czyste Powietrze  oraz Moja Woda+ Urząd Gminy w Świerklańcu zamierza skorzystać z możliwości wyszkolenia jednego z urzędników, który będzie odpowiedzialny za programy. – Pomoże on mieszkańcom gminy Świerklaniec m. in. w wypełnianiu wniosków. Wnioski będą także przyjmowane w siedzibie urzędu. Gmina stanie się niejako pośrednikiem na linii mieszkaniec – WFOŚiGW w Katowicach – mówi Benedykt Guzy.

Na jakich zasadach działa program Czyste Powietrze i w jaki sposób z niego skorzystać mieszkańcy mieli okazję dowiedzieć się 21 lipca, gdy na parkingu przy szkole podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu zaparkowało Mobilne Biuro Programu Czyste Powietrze. – Mieszkańcy, z zachowaniem wszystkich obowiązujących zaleceń sanitarnych, mieli możliwość spotkania z ekspertami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którzy doradzali w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych i wymiany tzw. kopciuchów. Eksperci pomogli także w wypełnianiu wniosków, a co najważniejsze była możliwość złożenia wniosków na miejscu – informuje Benedykt Guzy.

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%